Wpis z mikrobloga

W odpowiedzi na mój wpis: https://www.wykop.pl/wpis/49186887/wlasnie-naskrobalem-maila-do-ambasady-z-pytaniami-/#commentForm

Dostałem odpowiedź z ambasady. Tl;dr - tak jak się domyślałem - wzięcie udziału w wyborach łamie obecne prawo w UK. + Parlament pracuje nad tym, aby to było możliwe (mają 5 dni xD).

Treść odpowiedzi:

Szanowny Panie,

Uprzejmie informujemy, że obecnie obowiązujące przepisy kodeksu wyborczego nie przewidują możliwości głosowania korespondencyjnego przez wyborców za granicą. Możliwe jest jedynie głosowanie w formie osobistej, w siedzibie obwodowej komisji wyborczej.

W chwili obecnej obowiązujące w Zjednoczonym Królestwie przepisy wprowadzone w wyniku wybuchu epidemii COVID-19 oraz wynikające z nich ograniczenia w praktyce uniemożliwiają przeprowadzenie głosowania w obowiązującej formie na terenie Wielkiej Brytanii.

W chwili obecnej przedmiotem prac Polskiego Parlamentu jest projekt ustawy , która zmienia kodeks wyborczy m.in. wprowadzając możliwość głosowania korespondencyjnego również za granicą.

Pragniemy zapewnić, że w przypadku zmiany sytuacji dołożymy wszelkich starań, aby wybory, jeśli ich organizacja będzie możliwa, odbyły się w sposób bezpieczny z zachowaniem przepisów brytyjskiego prawa oraz obowiązujących wytycznych brytyjskich służb sanitarnych.

Szczegółowe informacje dotyczące wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które odbędą się w niedzielę, 10 maja br., znajdują się na oficjalnej stronie Ambasady RP w Londynie (link) oraz w liście Ambasadora RP w Londynie Arkadego Rzegockiego do Polonii w Wielkiej Brytanii (link), w którym poruszona jest także kwestia ewentualnego głosowania korespondencyjnego.

Informacje dotyczące wyborów są na bieżąco aktualizowane na stronie Ambasady, dlatego zachęcamy do regularnego sprawdzania strony.


Przypominamy, że warunkiem udziału w głosowaniu w obwodzie za granicą jest wpisanie się do spisu wyborców sporządzanego przez konsula.

Zachęcamy do samodzielnego dokonywania wpisu w spisie wyborców poprzez Elektroniczny System Rejestracji Wyborców Ewybory: ewybory.msz.gov.pl. Do rejestracji wymagany jest ważny polski paszport lub dowód osobisty.

Zgłoszenia można dokonać do dnia 7 maja 2020 r., do godziny 24:00.

Z wyrazami szacunku,

Zespół Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie


Brawo dla ambasady, że napisali to wprost.

Plusujący:
@Avil @adriano30 @the4dk @bacteria @pol-scot @Yogi282 @PienieznyWieprzZMlotemBojowym @kamalay @WydajnaJednostkaIndywidualna @Borsuk673 @MyshkiMoo @Piuqan @Peaky_Duck @vogello @kuciaq @Dolanthesniffer @smutna_rzodkiewka @fizus8 @MuchomorSromotnikowy @zdechly_jez @qazwscedc @zamknij_morde_waski @tygryske @MaruderGD @maslo__orzechowe @Matthei @NDSS @levider @1950M @PussDestroyer @tom-smy @makrel_gieldowy @Verae @sylwester-stallone @Hoki @Dziura_Ortograficzna @Vittel @szzzzzz
#uk #wybory #koronawirus #londyn #wyboryprezydenckie2020 #covid19
  • 17
@Ja-qb: a oni nie wykreslili poprostu głosowania korespondencyjnego ogólnie z kodeksu wyborczego (dla osób schorowanych które zadeklarują taka chęć)? i to właściwie nie ma zwiazku z wyborami za granicą? Które odbywały się przez pójść do lokalu w miescie za granicą gdzie taki został zorganizowany?
@Cineczeq kolego drogi tak teraz czytam PL news i chyba nasz dyktator ogłosił jakąś godzinę temu że wybory będą później i korespondencyjne. Pożyjemy zobaczymy, państwo z kartonu się jeszcze nie określiło xD W razie czego i tak się zarejestrowałam