Wpis z mikrobloga

Pierwiastki i promieniotwórczość
Dzień dobry wszystkim!
Chciałbym dziś pokrótce pomówić o promieniotwórczości, temacie pełnym legend i mitów, temacie w którym to zazwyczaj osoby nie znające podstawowych pojęć mają najwięcej do powiedzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pomyślałem sobie że w ramach #gruparatowaniapoziomu mógłbym spróbować dodać coś od siebie, mógłbym spróbować rozwiać niektóre mity i legendy związane z promieniotwórczością. Tematyka ta bardzo mnie interesowała, od dziecka i zainteresowałem się nią około roku temu kiedy to zacząłem robić powolne kroczki ku zrozumieniu tematu. Ponadto jest ona obecna również w #energetyka czyli moim największym zainteresowaniu (Tak, elektrownie są miodzio( ͡° ͜ʖ ͡°)), a więc dobre jej zrozumienie było dla mnie niezbędne by zacząć swą przygodę z energetyką jądrową Chciałbym w sposób prosty przedstawić promieniotwórczość, chcąc trafić do jak największej liczby osób. Postaram się zrobić to na tyle ciekawie ażeby nawet zwykły nie interesujący się fizyką wykopek mógł to zrozumieć.
Dlaczego chce to zrobić? Dlaczego chce "zmarnować czas" dla wykopków?
Nawet jeśli jedna czy dwie osoby dowiedzą się o czymś nowym, będzie to dla mnie sukcesem. Ponadto może kogoś zainteresuje i ta sama osoba zacznie pogłębiać swoją wiedzę. Czasami wystarczy tylko impuls by zachęcić innych do zdobywania wiedzy. W dodatku będzie to i dla mnie możliwość swego rodzaju powtórki, ponowne przypomnienie sobie wszystkich rozpadów itp.
Na tagu #zrozumiecpromieniotworczosc będę co jakiś czas umieszczać wpisy właśnie dotyczące tego tematu. Dlaczego w takim razie w tytule są jeszcze "pierwiastki"? Mówiąc o promieniotwórczości będziemy korzystać z układu okresowego i pierwiastków, pomyślałem iż może być to ciekawy pomysł by wspomnieć co jakiś czas o pierwiastkach, o ich zastosowaniach, izotopach oraz występowaniu.
Zdaję sobie sprawę z tego iż nie będą najbardziej plusowane wpisy na wykopie, ba będę szczęśliwy jak dostanę nawet 5 plusów, dzięki czemu będę miał motywacje do działania.
Pierwszy wpis już niedługo, przypomnimy sobie jak odczytuje się dane z układu okresowego i wspomnę o izotopach.
Wstawiam clickbaitowy Uran 238 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#fizyka #fizykajadrowa #nauka
Pobierz
źródło: comment_1588881091z8XlTRe177WV8T7hyCkw5p.jpg
  • 13
@Przemosz: bardzo dobrze Panie, czekam z niecierpliwością. Sam interesuje się tematem od dziecka i na początku trudno mi było zrozumieć skąd się bierze promieniowanie. Przedstaw proszę (może masz już jakiś szkic) 3 typy promieniowania, skąd się biorą, co to w ogóle jest (jądra, elektrony, fotony) i zrób to w stylu co i jak dla przedszkolaka, naprawdę jakbyś tłumaczył dzieciom. Zauważyłem, że wiele osób mających ogromną wiedzę przedstawia ją w sposób, który