Wpis z mikrobloga

Cześć!
Nie bijcie mnie ale odpieniczam partyzantkę jak 150 xD
Piwero z ekstraktów słodowych jasnych 2 x 1.2kg zagotowane z 9l wody tam jakas moja fantazja chmielenia wleciała, no juz mniej istotne - uzupełnione wodą do 22l łącznie. Oczywiscie musieli mi spierd00czyc robote ludzie postronni i musiałem zwijać majdan i nie do konca mialem czas ro wystudzić żeby zarzucić drożdże. Wpadły do jakichś 29st. To jeszcze nic bo nie zmierzylem sobie blg. Po jakichś 6h od zarzucenia drożdży blg wyszło 8, co wydawalo mi sie mało wiec w minimalnej ilosci wody rozpuscilem jeszcze jakieś 300g cukru i dolałem (wody jakieś 300ml, gotowana przy rozpuszczaniu). Miałem to wymieszać? Czy rozpuści się samo? Na drugi dzien od tego precedensu przestało mi bulkac, to niby nic, ale spokojniejszy jestem jak bulka. Cos jest nie tak? Piwko 2 dni miało 19st, wczoraj dogrzalem do 21. Dzien po dodaniu cukru było juz 5blg. Moze faktycznie to wymieszać powinienem?
#piwo #piwowarstwo
  • 6
@niebenben: Dobry pomiar blg ci wyszedł, z tej ilości ekstraktu wychodzi 7-8 blg. Polecam chociażby brewness.com, gdzie to można łatwo sprawdzić. Ta ilość cukru mogła podnieść ekstrakt o maksymalnie 1 blg - wciąż mało.
Dobrze jest sobie najpierw ustalić co chcę warzyć i to policzyć, wtedy będzie bez takich zaskoczeń. Temperatura zadania drożdży bardzo wysoka, ale spokojnie przeżyją. Nie napisałeś jaki to szczep, ale jeśli nie są to kveiki, to bym
@Nemrod cholerka, wydawało mi się że kiedyś wychodziło mi wiecej blg z takich ekstraktów, robilem z pamięci wiec pewnie coś pomyliłem.
Mówisz że ten 1blg to jeszcze mało - zarzucić jeszcze trochę czy już za późno? I to podstawowe pytanie - wymieszać to po dolaniu czy naturalnie roztwór cukru sam się usredni z resztą?
Drożdże to Belgian Fruit and Spicy Ale Yest.
Jak wspominałem dałem sie ponieść wodzy fantazji i nie trzymałem
@niebenben: Przy wysokich temperaturach drożdże potrafią naprodukować trochę estrów i wyższych alkoholi, a to może być kacogenne. To będzie cienkusz, więc nawet wtedy trzeba by wypić kilka butelek. Jeśli dosypiesz jeszcze 700 g cukru, to powinno wyjść 10 - 10,5 blg początkowego. Myślę, że bez mieszania drożdże i tak sobie poradzą, bardziej kluczowe jest mieszanie przy rozlewie.
@Nemrod na saszetce optymalna temperatura to 20-26st więc i tak zacząłem dość nisko jak na moje wcześniejsze warki, które jak dla mnie były wyborne, wręcz exclusive sort ( ͡º ͜ʖ͡º) ale fakt - zdarzało sie zdychanko więc wiem że masz rację.
Chyba odpuszczę jednak to dodawanie cukru i dorzucę mosaica na zimne chmielenie - na ciepłe dni może będzie git taki "cienkusz" ( ͡º ͜ʖ