Wpis z mikrobloga

Jest taki jeden artykuł naukowy, który cytuję w swoich pracach z prawdziwą przyjemnością. Artykuł został opublikowany przez Petera Eggletona w 1983 roku i, wyjąwszy tytuł wraz abstraktem, zawiera się na jednej stronie A4. Jednak to nie jego długość jest powodem mojego ciepłego stosunku do tego artykułu. Nie jest to też fakt, że jedyną naukowo wartościową treścią jest podanie w nim analitycznego przybliżenia efektywnego promienia powierzchni Roche'a (na którym to przybliżeniu, swoją drogą, po dziś dzień opiera się cała masa publikacji związanych z gwiazdami podwójnymi). Peter Eggleton znalazł to przybliżenie analityczne dzięki pracy na nowym komputerze, Apple II Plus, który kupiła mu żona. W uznaniu jej wkładu, Peter zamieścił w artykule podziękowanie dla swojej małżonki. I to właśnie ten fakt powoduje, że jest mi bardzo miło wracać do jego pracy.

#astronomiaodkuchni #ciekawostki #nauka
Pobierz Al_Ganonim - Jest taki jeden artykuł naukowy, który cytuję w swoich pracach z prawdzi...
źródło: comment_1589728800DHgIJyzSpH8AbftS4tV7gW.jpg
  • 4
@Lipathor: Do Paczyńskiego. Jego nazwisko było przekręcane w wielu publikacjach. W paru nawet zostało przytoczone na kilka różnych sposobów. Sam Paczyński pracował przy modelach ewolucji gwiazd w ciasnych układach podwójnych oraz miał swój wkład w badanie układów kontaktowych. Układ podwójny AW UMa bywa niekiedy nazywany "Gwiazdą Paczyńskiego", bowiem on odkrył jej zmienność; przez lata myślano że to jest układ kontaktowy, a teraz wychodzi na to, że jednak jest półrozdzielony z dziwacznym
@Al_Ganonim: Przypomniało mi to o F.D.C. Willardzie, współautorze pracy naukowej w dziedzinie fizyki niskich temperatur. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt że był kotem, a jako współautor kopie artykułu podpisywał odciskiem łapki (ʘʘ)

"Amerykański fizyk i matematyk Jack H. Hetherington, pracujący na Michigan State University, postanowił w 1975 r. opublikować wyniki swoich badań na temat fizyki niskich temperatur w czasopiśmie naukowym Physical Review Letters.