Wpis z mikrobloga

Mircy, czy mój laptop z miejscem na dysk na M.2 obsłuży każdy dysk M.2 SATA? Czy na coś mam szczególnie zwrócić uwagę? Czy dobrze myślę, że do przeciętnego 3 letniego laptopa nie warto wkładać dysku PCIe? Nawet nie wiem czy go obsłuży, można to sprawdzić?
#komputery #laptopy
  • 18
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@m200: musisz sprawdzić w specyfikacji sprzętu, jak obsługuje PCIe (czyli dyski NVMe) to jak najbardziej można taki wrzucić, nie ma aż takiej przepaści w cenie. Nie będzie nie wiadomo jakiego skoku wydajnościowego, ale lepiej mieć szybszy i porządny dysk - z mojej strony polecam ADATĘ SX8200 Pro, alternatywnie budżetową wersję SX6000. Ale najpierw sprawdź co lapek obsługuje.
@Odczuwam_Dysonans: dzięki, tylko ze specyfikacją mam problem. Na stronie producenta po SN pokazuje tylko co w nim było zainstalowane w fabryce, a po modelu w necie nic konkretnego nie mogę znaleźć. Jest to Acer F5-573G-574E. Jedynie w archiwalnych ofertach sprzedaży jest wzmianka o tym, że gotowy do montażu dysku na M.2.
@m200: z tego co tutaj piszą:

It features PCIe bus speeds for Gen3x4

However, SSD operation in M.2 2280 PCIe slots of any Gen depends on the processor supporting it.

Only 7th Generation upwards processors have such instructions.

In this series of laptops those who have these processors can use NVMe.


Jeśli masz siódmą generację i5 (np i5-7200U) to będzie chodzić NVMe, jeśli szóstą (i5-6xxx) to nie. Tzn dziwny to
Jeśli masz siódmą generację i5 (np i5-7200U) to będzie chodzić NVMe, jeśli szóstą (i5-6xxx) to nie


@Odczuwam_Dysonans: dziwne to, bo w desktopie mam i5-4690 czyli czwartą generację, i dysk na nvme chodzi mi w trybie nvme (bez szału co prawda, bo jakieś 1200-1400MB/s tylko, ale napewno nie w trybie sata). czipset Z97
@hrumque: dlatego napisałem że dziwny to wyznacznik, miałem dopisywać że np na 4 generacji w PC działają takie dyski, co najwyżej nie na wszystkich płytach są bootowalne :P. Masz tam pewnie 2x więc prędkości w porządku. Sądzę, że tam w lapku to nawet nie kwestia procka tylko chipsetu, a może nawet BIOSu... Ja bym pewnie próbował z NVMe tak czy siak i najwyżej zwracał, ale wiadomo że OPowi nie będę takich
@m200: kurde, szperam i szperam i nie jestem w stanie Ci udzielić jednoznacznej odpowiedzi, mało i sprzeczne te informacje w necie ¯\_(ツ)_/¯
Mógłbyś sprawdzić tak jak tam w wątku, albo tutaj czy masz wolne linie PCI-Express i czy masz PCI-Express w wersji 3.0... No ale zwykły SATA to raczej pewniak jak coś. Chociaż są płyty które przyjmują tylko NVMe a SATA nie, ale to raczej nie ten przypadek.
@Odczuwam_Dysonans: mam stary bios, 1.04 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zastanawia mnie ten parametr Maximum Link Width x2, czy to ma coś wspólnego z opisem dysku M.2 PCIe NVMe 3.0 x4 ? Ten program pokazuje mi jeszcze takie info: Motherboard Slots: 2xPCI Express x1, 1xPCI Express x2, 1xPCI Express x4, a to x4 jest zajęte przez grafikę. Zgaduję tylko, ale czy to znaczy że taki dysk PCIe nie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@m200: tak dokładnie, jak u kolegi wyżej, można liczyć na ok 1500MB/s, ale to dalej 3x szybciej niż przeciętna SATA ;) no i to tylko prędkość maksymalna, a NVMe ma też wyższe parametry odczytu/zapisu wielowątkowego itp, gdzie nie dochodzisz do maksymalnej przepustowości ograniczonej przez liczbę linii.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@m200: no jak chcesz coś fajnego to tak jak pisałem - ja klientom jak wrzucam NVMe to SX8200 Pro, jak SATA to tego MX500 i jest git ;) akurat w SSD bym nie szukał oszczędności, bo niestety dyski SSD zdychają z dnia na dzień, wiadomo że zależnie od użytkowania po x latach, ale mimo całej ich zajebistości trzeba mieć backupy. Zawsze polecam też przy tworzeniu partycji pozostawić ~10% powierzchni nieprzydzielonej na
@Odczuwam_Dysonans: widzę że dobrze ogarniasz ten temat, to jeszcze zapytam. Jakbym zrobił opcję maximum i wywalił HDD to taki dysk Samsung 1TB 2,5" SATA SSD 860 QVO będzie dobry do domowego użytku i ew. grania w starsze gry? Akurat jest w x-kom za 460zeta.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@m200: generalnie QVO to najświeższy model Samsunga i ciężko powiedzieć jak z ich żywotnością. Generalnie dyski SSD składają się z komórek różnego typu i tak mamy SLC - 1 komórka to jeden bit, rzadko spotykane bo małe zagęszczenie danych, MLC czyli 2 bity na komórkę, uważane za najlepsze konsumenckie rozwiązanie, TLC - 3 bity, parę lat temu uważane za "te gorsze" dyski ale teraz to wiodąca technologia która została dopracowana i
@Odczuwam_Dysonans: po usunięciu śmieci i filmów, których nie odpalałem od 2 lat, wychodzi mi że styknie 500GB, i skłaniam się ku WD Blue lub ten MX500 jak tak zachwalasz ( ͡° ͜ʖ ͡°) Na oba producent daje 5 lat gwarancji, a Samsung QVO ma 3 lata, więc o czymś to świadczy. O WD czytałem sobie wcześniej i ma załączone jakieś oprogramowanie do klonowania (dla świętego spokoju, bo
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@m200: blue spoko, byle nie green. ADATA SU800 z tych tańszych chyba jest polecany. Patrz też na parametr TBW który podaje producent, czyli maksymalną szacowaną liczbę zapisanych danych, to też o czymś mówi. Klonowanie to nie problem, chociaż ja unikam jak ognia, nieraz później walczyłem z rozjeżdżającymi się partycjami i innymi takimi. Fakt, że za starych czasów, ale pewnie też dlatego że przestałem tak robić jeśli nie muszę ;). No i