Wpis z mikrobloga

Płaskoziemcy zainspirowali mnie, by pokazać, jak można własnoręcznie przekonać się o tym, że ISS faktycznie lata na takiej wysokości i z taką prędkością, jakie są "oficjalnie" podawane. Opis metody i wyników eksperymentu przeprowadzonego z pomocą dwóch znajomych przedstawiłem tutaj: https://www.wykop.pl/link/5511025/mierzenie-pozycji-iss/ - zapraszam do lektury!

#nauka #fizyka #astronomia #gruparatowaniapoziomu #fizyk20content i też #plaskaziemia ;)
  • 7
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@okuratnynarkotykarz: Ja się trochę rozpiszę.
Jak patrzysz na czarną dziurę, to widzisz ciemny obszar. Pod nim jest osobliwość, czyli "ciało" dziury - obiekt o nieskończonej gęstości nieskończenie mały. Ale oddziałuje grawitacyjnie tak mocno, że od pewnego miejsca w przestrzeni nic, nawet światło nie może uciec. Skoro światło nie może uciec, więc nie ma jak dojść do oczu obserwatora. Granica pomiędzy tym czarnym obszarem i tym co jest na zewnątrz to horyzont
@Del: Celowo nie wspomniałem o czarnej dziurze, bo pojęcie horyzontu zdarzeń występuje też w innych kontekstach - ale w kontekście czarnych dziur jest chyba najszerzej znane.
Jeszcze przyczepię się do tej osobliwości ;) Często można w materiałach popularnonaukowych spotkać stwierdzenie, że to obiekt o nieskończonej gęstości, tak jak piszesz - ale ściślej rzecz biorąc, to to jest tylko coś w stylu dzielenia przez zero wychodzącego z równań teorii względności, które jest