Wpis z mikrobloga

#mikrokoksy człowiek robi od lat martwe ciągi i ostatnio chciałem zrobić je bardziej "dynamicznie" czyli szybki ruch do góry i upuszczenie ciężaru w dół. Na treningu ciężary bez szału wszystko poszło ładnie. Na drugi dzień po treningu ból w odcinku lędźwiowym. Czyżby szybkie ruchy spowodowały jakieś nadmierne naciągnięcia i naderwania?
  • 11
  • Odpowiedz
Martwy ciag to cwiczenie sily statycznej, nie dynamiczne. Absolutnie nie upuszcza sie ciezaru w dol (tak jak przy wyciskaniu na klate, chyba nie chcesz robic polowy cwiczenia?) ani nie szarpie w gore. Madrzy ludzie nawet stosuja napiecie przedwstepne na gryfie zeby zlikwidowac kontuzjogenne szarpniecie przy rozpoczeciu ruchu. Innymi slowy - pajacowales to teraz trzeba odcierpiec.
  • Odpowiedz
@ethics: Jak zawsze robiles powoli, to nie ma sie co dziwic. Takiego czegos tez sie trzeba nauczyc i sie do tego przyzwyczaic. To wtedy inny ruch. Oczywiscie nie jest to bardziej bezpiecznie niz powolny ciag, ale moze maksymalizowac wynik. Wymaga to wiekszej sily i lepzego kontrolowania brzucha.

No i pytanie czy to bol, czy zwykle domsy?

Rozumiem, ze robisz klasyka, tak?
  • Odpowiedz
@ethics:

DOMSy to to nie są bo ból się pojawia jak napinam prostownik.


No to to nie oznacza, ze to domsy? Ciezko domsy w dole plecow opisac, bo to czuc inaczej domsy w bicepsie czy klacie. Jesli dawno ich tam nie miales, to mozna pomylic. Ja zawsze po siadach+ciagach dol plecow czuje jak sie pochylam, jak robie przeprost. Jak siedze czy stoje to nie.

Do tego bol wystapil na drugi dzien,
  • Odpowiedz
@ethics: W miedzyczasie dodalbym jakas aktywnosc. Wiesz glupie sklony lub jesli masz w domu sztange to jakies rumuny delikatne, jesli sie obawiasz, ze to moze nie sa zwykle domsy.
  • Odpowiedz
@ethics: Ruch ma być dynamiczny, nie szarpany, a jak ktoś wcześniej wspomniał, musisz być w odpowiedniej pozycji początkowej, dopięty etc. Jeśli jesteś doświadczony i poprawnie wykonałeś ćwiczenie, to może to być po prostu reakcja na "nowy bodziec" :)
  • Odpowiedz
@r3pr3z3nt: Siła(praca) statyczna to jest taka, w której mięsień generuje napięcie, nie zmienia się długość mięśnia i nie ma ruchu w stawie, a dynamiczna to taka, w której masz napięcie i jest wykonywany ruch w stawach, to tak na przyszłość ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@mjkkl:
Tak, dziękuję, wiem co to jest napięcie izometryczne, izotoniczne i nawet izokinetyczne.
Pisząc o sile dynamicznej i statycznej nie odnosiłem się do mechaniki ruchu, tylko do terminu używanego w sportach siłowych, np. strongman, gdzie dyscypliny dzieli się na dyscypliny siły statycznej [typu martwy ciąg] i dynamicznej [np. bieganie z walizkami]. Mam nadzieję, że więcej nie muszę tłumaczyć i wszystko jest jasne.
  • Odpowiedz
@ethics: też czasami odczuwam napięcie w odcinku lędźwiowym po ciągach, ale wiąże się to raczej z tym, że martwy ogólnie obciąża dół pleców. Powodów może być dużo, zła pozycja startowa, nie rozgrzałeś się do końca i wszedłeś od razu na duży ciężar lub słaby core.

Popracuj trochę nad całym gorsetem, powinno znacząco pomóc przy tych bólach, ale jest to oczywiście długi i żmudny proces :)
  • Odpowiedz