Wpis z mikrobloga

#plk #koszykowka

W ostatnich dniach FIBA mocno działa na rzecz podkopania nieco autorytetu ULEB EuroCup, na rzecz ichniejszej Ligi Mistrzów. Zwerbowano już Darussafakę Stambuł (zwycięzcę EuroCup sprzed 2 lat), Lietuvos Rytas (w przeciwnym kierunku ma się wybrać Lietkabelis Poniewież) i hiszpańskie Bilbao.

Dalej na "liście życzeń" FIBA są Galatasaray, Olimpija i Buducnost, a także Partizan (ale to mało prawdopodobne, bo Partizan czeka na dziką kartę w Eurolidze). Wiadomo już że w BCL zagrają 3 włoskie zespoły, w tym Dinamo Sassari (skończyli anulowany sezon na drugim miejscu) i powracające po wielu latach do pucharów Fortitudo Bolonia - duża marka, choć ostatnio podupadła.

Strzelam że jeśli w zeszłych latach czołówka EC była lepsza niż BCL, za to dół porównywalny, tak w sezonie 2020-2021 czołówka EC nadal będzie lepsza niż BCL, ale zespoły spoza czołówki mogą być ciekawsze w pucharze fibowskim.

Pewne miejsca bez kwalifikacji mają jeszcze takie federacje: Izrael (2), Francja (3 - podobno mają jednak grać), Niemcy (2), Hiszpania (jeszcze 2), Grecja (jeszcze jedno, poza AEK i Peristeri), Turcja (jeszcze 2), Polska (Stelmet lub Anwil zapewne) i Łotwa. Pewne występu są Ostenda i Nymburk oprócz tych co wymieniłem.

W zależności od tego kogo im się uda jeszcze dokooptować (trudno sobie wyobrazić żeby dali zaproszenie np. Galatasaray a potem zmuszali ich do grania w kwalifikacjach), będzie jeszcze ileś drużyn z eliminacji (na pewno co najmniej jeden z Polski). Na razie nie ma tam mocnych potwierdzonych zespołów, raczej mistrzowie z drugiego szeregu (Szwecja, Finlandia, Dania, Bułgaria, itd.). W takim tempie jak zapraszają mocne zespoły, może się okazać że z kwalifikacji będą 3-4 miejsca tylko, więc sporo rund do przejścia.
  • 6
@Tobiass: no tak na ogół jest, ale na raczej wśród tych lepszych lig. Jeszcze może być tak że skoro pewne miejsce ma tylko mistrz i jeśli Stelmet zrezygnuje to i Anwil i Start będzie grać od kwalifikacji. Bo jak widzisz grubo idą z zaproszeniami dla dużo bogatszych zespołów.

EDIT: sprawdziłem na szybko - ostatni raz wyżej sklasyfikowany zespół musiał grać w kawlifikacjach to 3 lata temu - dali miejsce 9 Besiktasowi,
@cult_of_luna: europejskie puchary w przyszłym sezonie to może być niezła farsa. Sam interesuje się tematem (na nowo) od niedawna, więc #!$%@? się znam, ale nie trzeba eksperta, żeby się domyślić że będzie tam niezłe zamieszanie.
Tak na marginesie, to chyba o tym wspominałem, że za sprawą twoich wpisów zacząłem śledzić na nowo PLK, konkretnie (wstyd się przyznać xD) po wpisach o zmaganiach polskich zespołów z Vechtą i Oldenburgiem, a mieszkam tak
europejskie puchary w przyszłym sezonie to może być niezła farsa.


@Miroslaw_juz_nie_suchoklates: zapewne - skoro już w tym roku zdarzały się takie rzeczy jak wyprzedaż całej drużyny z Bandirmy przed fazą play-off i praktycznie oddanie za darmo top8 Nymburkowi, to nie chcę myśleć co będzie teraz.

Tak na marginesie, to chyba o tym wspominałem, że za sprawą twoich wpisów zacząłem śledzić na nowo PLK


Pisałeś :) cieszę się bardzo że kogoś zainteresowałem!