Wpis z mikrobloga

jestem zielony w temacie #fotowoltaika ale taka mi myśl ostatnio przeszła, czysto teoretycznie : kupuje ziemię, wsadzam na niej X paneli słonecznych i czy zgromadzony prąd mogę jakoś sprzedać lub zarobić na nim w inny sposób?? da się w ogóle sprzedać jakoś prąd z paneli? czy panele fotowoltaiczne mają sens tylko i wyłącznie w kontekście użytku własnego w domu i zarobek na nich jest raczej niemożliwy/nieopłacalny?
#prad #energetyka
  • 29
@Gennwat:
zakladajac ze konsumenta energia z przesyłem kosztuje 55gr
1. masz mikroinstalacje
do 10kW 80% odbierasz z wpompowanej energii czyli 44gr "dostajesz" za wpompowany do sieci jesli go odbierzesz, jeśli nie to zero
do 40kW masz to samo tylko 70% czyli ~39gr
2. masz małe instalacje do 500kW (nie wiem czy już weszło) które ZE ma ci łatwo podłaczyć do sieci
3. masz duże instalacje powyżej 0,5MW gdzie samemu musisz sie
@Gennwat: oczywiście że możesz, ale stawiając farmę opłaca się od 1Mw. @NormalnyJa: są opłacalne w tym roku jedną skończyłem budować, dla klienta jeszcze z zagwarantowaną ceną odkupu energii przez państwo na 15 lat czyli wygraną aukcją. W zeszłym roku cena była około 290.000 zł rocznie z 1Mw koszt budowy około 2,5mln zł. Będzie śmigać z 25 lat najmniej a klient ma emeryturkę
@zibizz1: @kingkris: a takie instalacje to opłaca się stawiać załóżmy inwestując 250-400 tysięcy złotych i żeby to sobie bimbało i robiło chociaż te kilkanaście tysięcy rocznie (które np wkładane by były w dalszy rozwój farmy, przy założeniu, że jest spora działka), czy raczej przy tego typu inwestycjach to raczej opłaca się wjeżdżać tylko z grubej rury, mając do dyspozycji milionowe sumy?
@Gennwat: tak jak pisze kingkris im wieksza instalacja tym taniej za kWp wychodzi. Bo czy 600kWp czy 5MWh masz tą samą papierkologie a 10x wieksza może być z 10-20% tańsza per kWp w wybudowaniu (komponenty + montaż)
@kingkris: @zibizz1: czyli bez 1-2 baniek nie ma co nawet myśleć o tego typu inwestycjach?? np tej mikroinstalacji do 40 kW typowo pod sprzedaż prądu się nie opłaca nawet ogarniać? no cóż, szkoda, ale to taka luźna myśl mi przeszła przez głowę. dzięki za doinformowanie mnie w temacie :)
@zibizz1 @Gennwat:
Ja z kolei nie sądzę żebyś jako osoba fizyczna mogła sprzedawać prąd do sieci. Wydaje mi się że możesz go używac tylko na potrzeby własne, a jeśli masz przewymiarowane panele i nadwyżkę prądu- to oddajesz do sieci nie czerpiąc z tego hajsu.
Jeśli się mylę to prosze o materialy gdzie doczytam że jest inaczej.
@losBamberos88: no jasne, prosument może być osobą fizyczną, natomiast jak chcemy sprzedawać to już musimy założyć przynajmniej działalność i stać się producentem energii elektrycznej, do 150tys rocznie możemy być zwolnieni z VAT.

Tylko trzeba podjąć decyzje czy chcemy byc prosumentem i za nadwyżke nic nie dostawać oraz moc odbierać 70/80% czy jednak stajemy się producentem i sprzedajemy energie. Oczywiście jeśli jesteśmy w stanie zużyć roczną produkcje to postument znacznie bardziej się
@zibizz1: przyłączenie instalacji 500kw do sieci to już duże przedsięwzięcie.
Budowa wymaga projektu, uzgodnień z warunków przyłącza itp.
Nawet rok papierologia może trwać