Wpis z mikrobloga

#budownictwo
Mam oferte domu w budowie.
Gaz jest 100 metrów od działki i chcą mi wcisnąć piec na ekogroszek.
Zastanawiam się co zrobić:
- wziąć piec na ekogroszek
- zrezygnować z ekogroszku i ogarnąć doprowadzenie gazu i kupić piec gazowy
- a może fotowoltaika (dach dwuspadowy, polnoc/poludnie)
- chciałbym to połączyć z kominkiem
?
  • 14
@peele: Wszystko zależy od powierzchni i budżetu. Gruntowa pompa ciepła to komfort jakich mało, zwrot długi ale rachunki niskie, gaz do niewielkiego metrażu lub jako dodatek do śmieciucha, jak dla mnie. Fotowoltaika jako dodatek do czegokolwiek bo tylko do tego się nadaje.
@peele: ekogroszek, człowieku, mamy XXI wiek. Pompa ciepła raczej. Koszty podobne do gazu a w perspektywie fotowoltaiki może wyjść ciekawie w najbliższych latach. Oczywiście pompa powietrzna a odwiert to sobie co najwyżej studni głębinowej zrób.
@MilionoweMultikonto: Dlatego kupuje się markowe pompy których się nie dotyka przez co najmniej 10 lat poza przeglądem. Gaz jako paliwo to duża niewiadoma, pomijając zagrożenia, nie daje niezależności pompy. Piece gazowe mają droższy serwis niż pompy ciepła, w renomowanej pompie nie ma co się popsuć.
@MilionoweMultikonto: Dimplex ma jedne z najlepszych ale nie są jedyni. Po 10 latach nadal nie jest powiedziane, że coś się zepsuje a nawet jak tak to naprawy wcale nie są drogie, w końcu to konstrukcja prawie że lodówki.
@MilionoweMultikonto: To było porównanie konstrukcji i zasady działania, to że coś działa w podobny sposób nie znaczy że jest tym samym i wartości się nie przelicza w ten sam sposób. Jak kogoś stać na sam zakup, to pompy ciepła biją na głowę gaz w każdej sytuacji i perspektywie na lata.
@MilionoweMultikonto: Pompy ciepła to kwintesencja oze, proste i niezawodne, żaden piec nie ma do nich startu. Gaz to kopalina która jest uzależniona od wielu czynników i może #!$%@?ć twój piec w kosmos. Śmieciuch to stara sprawdzona metoda, co to w ogóle za argument? Piece gazowe nie są dużo tańsze od wielu pomp ciepła a rachunki są o wiele wyższe niż przy pompie, w dodatku nie ma tego komfortu użytkowania i mają