Wpis z mikrobloga

Mam parę pytań związanych z #niemcy #emigracja #neuropa

1. Dlaczego właśnie Niemcy, a nie np. Francja, UK, Skandynawia etc? Co Was skłoniło do zamieszkania w tym kraju?

2. Mentalność polska, a niemiecka. Jak bardzo prawdą jest twierdzenie jakoby Niemcy byli bardziej porządkowi, bardziej autorytarni w przestrzeganiu zasad, bardzo wymagający w pracy/prywatnie, zimnie skrupulatni jak często się to słyszy? Oczywiście wiem, że sporo się zmienia, ale jednak są i tacy którzy podtrzymują takie wrażenie.

3. Peter Löw uważa, że Niemcy idą w kierunku ekologicznej dyktatury. Czy to prawda?

4. Jaka jest różnica między mieszkańcami ze Wschodu i Zachodu w porównaniu do Polaków?

Proszę o jak najbardziej szczegółowe odpowiedzi.
  • 13
@Xing77: 1. Klimat, mentalność bliska Polakom, służba zdrowia, łatwość życia
2. Tak. np. w pracy czasowo pracujesz mniej w Niemczech, ale jak już jesteś to masz robić, a nie kawa papieros itd. Przepisy się przestrzega, ale są one tez lepiej dostosowane do życia niż w PL.
3. Nie
4. Wschód nienawidzi Polaków i ogólnie mentalność sowiecka jeszcze jest tam silna.
@maciasno1: Nie wiem jaka jest różnica, ale biorąc pod uwagę, że Niemcy to federacja, to pewnie poszczególne regiony się różnią względem siebie.
Bawarii jednak bym nie polecał. Za bardzo konserwatywna, ale za to najbezpieczniejsza.
@miki4ever: A nie wydaje Ci się, że:
1. To właśnie zły powód?
2. Lepiej pracować dłużej, ale bez pośpiechu?
Słynna niemiecka "wydajność" jakoś źle mi się kojarzy..
4. Jest tak samo w Polsce?
@Xing77: Pośpiech to właśnie jest w Polsce. Jest taki #!$%@?, ze nie ma czasu na prace. Mój rytm życiowy mocno zwolnił w DE, nie ma wyścigu szczurów, ciągłej walki o lepsza pozycje.

Minusem jest tu szklany sufit, łatwo być wyższa klasa średnia, dużo trudniej być klasa wyższa.
@Xing77: Jak jesteś w pracy to pracujesz. Papierosek, kawa itd. nie wlicza ci się w czas pracy, dlatego masz 8h plus obowiązkowa przerwę. W Polsce jest więcej #!$%@? i większa presja na zostawanie poza godzinami pracy. W Niemczech się szanuje czas prywatny, może 2-3 razy w ciągu dekady zdarzyło mi się dzwonić do pracownika.