Wpis z mikrobloga

Kupiłem dzisiaj Mazde 6 rocznik 2002, także już pełnoletnia, od osoby prywatnej. Samochód podczas oględzin i jazdy próbnej bez widocznych usterek, sprawny technicznie. Niestety po przejechaniu 80km (w większości autostradą 120km/h, praktycznie cały czas na 5. biegu) pojawił się spory problem, gdy zjechałem na parking, minąłem już jakieś światła po drodze, ronda i tak dalej, podczas próby wrzucenia 1. biegu, zablokowała się skrzynia biegów.. aktualnie działa tak, że jestem w stanie wrzucić 2, z wielkim trudem R, na postoju z oporem też wchodzi 3 i 4 (podczas dalszej jazdy nie odważyłem się próbować). I teraz moje pytanie, co w takiej sytuacji? Ze sprzedającym się oczywiście od razu skontaktowałem, nie poczuwa się on do odpowiedzialności za to co się stało, twierdzi że wcześniej nie było żadnych problemów i zarzuca mi że prawdopodobnie ja uszkodziłem skrzynię nieumiejętną zmianą biegów, albo (co jest żartem dla mnie największym) wrzuciłem R podczas jazdy 140 po autostradzie...
#motoryzacja #prawo #mazda #pytaniedoeksperta
  • 30
@uriel_arch: Jeżeli uważasz, że sprzedający wiedział o problemie ze skrzynią biegów i zataił to przed Tobą to będziesz musiał to i tak udowodnić jesli tylko będziesz chciał dochodzić swoich praw przed sądem. To jest 18 letnie auto i niestety mogłeś mieć pecha, że się akurat teraz skrzynia zepsuła. Pojedź do mechanika, niech zobaczy co się zepsulo. Może w rozmowie z mechanikiem wyjdzie czy auto mogło dawać znaki zużycia tego elementu wczesniej
Jeżeli uważasz, że sprzedający wiedział o problemie ze skrzynią biegów i zataił to przed Tobą to będziesz musiał to i tak udowodnić jesli tylko będziesz chciał dochodzić swoich praw przed sądem.


@bsuuuh: bzdury piszesz, sprzedający nie musiał w ogóle wiedzieć o wadzie i nic zatajać. Polecam poczytać przepisy zanim się zaczniesz wypowiadać.
@Adams_GA: zazwyczaj w takich umowach sprzedający i kupujący oświadczają, że kupujący zapoznał się ze stanem fizycznym samochodu. Więc w przypadku rzucenia hasła "rękojmia" to kupujący możliwe, że będzie musiał wykazać, że nie wiedział o wadzie pojazdu. Dodatkowo warto napisać, że rękojmia nie obejmuje części eksploatacyjnych, a zużycie części skrzyni biegów niewątpliwe takim zużyciem eksploatacyjnym jest(zużyta część eksploatacyjna to taka, która ma prawo się zużyć przy określonym wieku lub przebiegu pojazdu).
zazwyczaj w takich umowach sprzedający i kupujący oświadczają, że kupujący zapoznał się ze stanem fizycznym samochodu. Więc w przypadku rzucenia hasła "rękojmia" to kupujący możliwe, że będzie musiał wykazać, że nie wiedział o wadzie pojazdu.


@bsuuuh: jak napisałem wyżej, idź poczytaj przepisy, a potem wróć dyskutować, bo na razie Ci nie idzie i dalej piszesz bzdury. Taki zapis jest pusty w umowie i nic nikomu nie daje, żeby wyłączyć rękojmię kupujący
@Adams_GA
@bsuuuh
Ogólnie ja jestem świadom tego, że sprzedający mógł nie wiedzieć o problemie, ale mam prawo zakładać że wiedział, a nie wierzyć na słowo, bo każdy wie jak wygląda sprzedaż samochodów w naszym kraju. Fajnie by było wszystkim ufać, ale niestety to niemożliwe. Ale wracając do sytuacji, samochód jest 18letni, jasne, normalne jest że może się psuć, zużywać itd, ale. Zaznaczam że problem pojawił się godzinę po wyjeździe od sprzedającego, co
@budus2 nich gnije ( ͡° ͜ʖ ͡°)
wciąż zostaje ten 1%, bo przestałem wierzyć w takie przypadki i fakt, to może być jakaś pierdoła, tylko nie chcę tego sprawdzać na własną rękę, bo chcę być pewien, że to pech, a nie wada ukryta. Jednak sprawdzanie tego w aso mi się nie uśmiecha, ze względu na koszt (to wciąż auto za niecałe 6k), dopóki nie będę pewny że mogę