Wpis z mikrobloga

#chleb #bojowkapiekarska

Jak kontrolujecie kwasowość chleba? Ostatnimi czasy moje chleby stały się dosyć mocno kwaśne (Vermonty).

Temperatury, czasy wyrastania i reszta czynników są raczej takie same jak były wcześniej (to jeszcze nie ten moment kiedy jest gorąco jak cholera), natomiast wraz ze starzeniem się zakwasu mam wrażenie że kwasowość chleba rośnie coraz bardziej i zaraz będzie można aż zgagi dostać.

Skrócić czasy wyrastania czy są jakieś inne metody?
  • 6
  • Odpowiedz
15 g zakwasu na chleb


@wykopowy_brukselek: Raczej 140 g zakwaszonej mąki na dwa chleby, bo tyle się daje na Levain. To bez dodanych 30 g żywego zakwasu, co dałoby jeszcze dodatkowe 15 g. Myślę, że problemem może być to że daję mu w tym Levain 40 g mąki razowej i 100 g białej, zamiast 140 g białej. Dawniej ta mąka razowa fajnie wspomagała zakwas, ale mam wrażenie że teraz już może
  • Odpowiedz
Sam Levain trzymam aż widzę że ~~ podwoił objętość i zacząłby pływać po wodzie już.


@Khaine: może za długo, piszesz ze pilnujesz temperatur. Ja w marcu zaczyn na vermotuh trzymałem max 12h przed wyrobieniem ciasta na blacie w kuchni 18-22C, obecnie jest kilka stopni cieplej 22-24C i widzę że robi to różnice bo zaczyn mam gotowy po 8-10h.
  • Odpowiedz