Wpis z mikrobloga

Cześć, mam pytanie, jest instalacja bez uziemienia i chcę przeciągnąć 3 fazy do blaszanego garażu, a w nim chce mieć już uziemienie. Można zrobić tak żeby rozłożyć bednarkę w rowie który będę kopał na kabel i tam już spiąć bednarkę z grubym kablem, który pójdzie do rozdzielni? I czy to w ogóle ma sens xD
#elektryka
  • 12
  • Odpowiedz
@Puertorico_: rozłożyć bednarkę możesz, głębokość wykopu według sztuki to 70 cm jeśli będzie głębiej nie zaszkodzi .jeśli chcesz mieć pewność wezwij elektryka pomiarowca na bednarce powiano być 30 omów jeśli to sieć Tn
Ja u siebie w domu mam jednofazową Tn-c to rodzaj sieci gdzie n i pen są wspólne tak zwany. Pen . Na garaż mam odejście gdzie mam połączenie wyrównawcze gdzie mam osobno pe i n .I w tedy
  • Odpowiedz
@Morty69 z norm ;) 10ohm to wymysł ZE dla ich bezpieczeństwa - jak ZE robi uziom to na 10 bo daje im to gwarant że kilkanaście lat minie zanim przekroczy 30 ohm ;) jak odbiorca robi to już wymagaja tylko 30 ohm bo uziom nie jest wtedy na ich majątku :P dlatego np jak stawiają ZK to jest 10 a jak ZN to już 30 bo przy ZN zarówno ZN jak i
  • Odpowiedz
@Puertorico_ oczywiście możesz tak zrobić, tak się robi w sieciach kablowych :) nie możesz tylko łączyć swojego uziomu z uziemieniem ZE jeżeli masz zasilanie ze złącza kablowego - wynika to z warunków technicznych
  • Odpowiedz