Wpis z mikrobloga

Mam dziś dla Was ciekawostkę sportową: bokdroel spoeg to zawody sportowe popularne wśród Afrykanerów, a polegające na pluciu na odległość.

Ale... Byłoby za prosto, gdyby to było po prostu plucie - w tych zawodach używany jest pocisk, a tym pociskiem jest bobek antylopy kudu, co prowadzi nas do konkluzji, iż bokdroel spoeg to zawody w pluciu gównem na odległość.

Sport ten jest jest na tyle popularny, że organizuje się coroczne mistrzostwa świata. W 1994 został oficjalnie uznany za "coś".

Rekord świata w sporcie to dystans 15,56 metra ustanowiony w 2006 roku przez Shauna van Rensburga z Addo i warto w tym miejscu dodać że wyniki liczone są od linii startu, do miejsca w którym bobek się zatrzyma, a nie do miejsca w którym po raz pierwszy dotknie ziemi.

Jak zwykle zapraszam:
#rpameksykiemafryki .
Kanał YT

Ethordin - Mam dziś dla Was ciekawostkę sportową: bokdroel spoeg to zawody sportowe p...
  • 9
@Ethordin: biegle posługujesz się afrikaans? Z perspektywy osoby, która tam mieszka to język wymierający czy utrzymuję się na stałym poziomie?
Sorki, że pisze tu ale nie chcę ci zaśmiecać DMów
@Jrv20: Afrikaans władam bardzo niebiegle, w tej części kraju, w której mieszkam pierwszym językiem jest najczęściej Zulu i angielski. ;)

Próbowałem swego czasu się uczyć, ale nie mam talentu do języków ( ͡° ʖ̯ ͡°)

A co do wymierania - Afrikaans jest pierwszym językiem dla większości białych i koloredów, co daje około 10 milionów użytkowników, a także drugim językiem dla wielu milionów mieszkańców RPA, tak więc na
@Owieczkin: Alles gaan goed dankie.En met jou?

Moim największym problemem jest mała ilość Afrykanerów w okolicy, stąd Afrikaans prawie nie spotykam na co dzień. Durban to takie angielskie miasto...
@Ethordin no niestety... Co mnie zdziwiło w Durbanie było duuużo Hindusów/Pakistanczyków. Potchefstroom było w miarę afrykanerskie + jedna z niewielu uczelni w RPA gdzie jest możliwość uczenia się w języku Afrikaans, więc na czas studiów ludność tego miasta była 2x większa... Zdrówka!