Wpis z mikrobloga

Rok 1925 w motoryzacji: - reklama żarówek Osram
w czasopiśmie Auto.

Nazwa „Osram” została zarejestrowana w Urzędzie Patentowym w Berlinie 17 kwietnia 1906 roku jako marka handlowa firmy Deutsche Gasglühlicht-Anstalt (znanej także jako Auer-Gesellschaft). Nazwę utworzono z połączenia nazw dwóch metali: osm i wolfram.

W lipcu 1919 roku powołana została spółka Osram Werke GmbH Kommanditgesellschaft jako przedsięwzięcie firm Auer-Gesellschaft, AEG oraz Siemens & Halske AG. Firmy te postanowiły połączyć swoje biznesy żarówkowe. Od roku 1978 do wejścia na giełdę w roku 2013, głównym udziałowcem w Osram GmbH był koncern Siemens.

Ale to nie koniec tej historii. Pojawia się też wątek polski: We wrześniu 1921 roku grupa sześciu inżynierów zawiązała w Pabianicach spółkę, której celem miała być produkcja polskich żarówek. Powołano nowe przedsiębiorstwo z polskim kapitałem „Polska Żarówka Osram – Spółka Akcyjna”, które zawarło umowę ze znaną już wówczas na rynkach światowych spółką Osram GmbH na prawo używania nazwy oraz na wyłączność korzystania z patentów, wynalazków i doświadczeń tej spółki. Produkcję uruchomiono we wrześniu 1923 w fabryce przy ul. Grobelnej 4 w Pabianicach.

Pracę znalazło w niej 200 osób, głównie kobiet. Produkowano stosunkowo niewielką ilość żarówek na potrzeby przemysłu i transportu. Po kilku latach produkcję rozwinięto dzięki sprowadzeniu z Berlina maszyn do wyrobu miniaturowych żarówek do latarek kieszonkowych oraz półfabrykatów. W latach 30. podjęto produkcję nowego typu żarówek z tzw. dwuskrętką.

uwaga #reklama:
Artykuły o historii motoryzacyjny znajdziesz tu: ===> KLIK

#historia #samochody #motoryzacja #francuskie #osram #niemcy
francuskie - Rok 1925 w motoryzacji: - reklama żarówek Osram 
w czasopiśmie Auto. 
...

źródło: comment_1591684847FqmLzIRUvhD6R3l3D2Oq9h.jpg

Pobierz
  • 1