Wpis z mikrobloga

Czarna Księżniczka

Wbrew temu co obiecywałem nie chce mi się pisać nowych postów pod tag #oliteraturze ale czasem robię wyjątki. Ze względu na spory szum wokół #blacklivesmatter postanowiłem przypomnieć mało znaną baśń Boženy Němcovej pt. "Czarna księżniczka". Božena Němcova to taka "czeska Konopnicka". Z racji tego, że literacki język czeski miał od XV wieku mocno pod górkę (poza takimi wyjątkami jak Jan Hus czy Jan Komensky) to dopiero wiek XIX uznawany jest za jego odrodzenie. Jedną z prekursorek tego nurtu była właśnie Božena Němcova. Pisała poezję, prozę a jej powieścią "Babunia" do tej pory męczy się czeskie dzieci w szkołach (dobra trochę przesadzam książka jest całkiem przyjemna :P). W Polsce wydano również jej zbiór baśni pt. "Baśnie czeskich dzieci". Książka bez wątpienia zasługuje na uwagę bo jest po prostu szczera, zabawna i powstała w czasach kiedy nie wiedziano co to poprawność polityczna. W Baśniach zatem Jezus patrzy się dziewczynom na nogi, trup ściele się gęsto, z nauki łaciny nie wychodzi nic dobrego, a Książę nie ma nic przeciwko żeby jego sługa spędził noc poślubną z Księżniczką (no niby ma ją uratować przed złym smokiem :P). Najlepiej jednak o zmianie naszej mentalności świadczy baśń "Czarna Księżniczka". Zainteresowanym wrzucam skany, a tych od tl:dr zapraszam na krótki spojler


Jak sądzicie czy dziś wydano by tę baśń w takiej właśnie formie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeśli jesteście zainteresowani tego rodzaju ciekawostkami ze świata literatury to zapraszam pod tag #oliteraturze (może coś jeszcze wrzucę)
Recenzje książek publikuję najczęściej na YT pod ----> tym linkiem
Zapraszam też na Akcję wspólnego czytania jeśli ktoś ma Instagram ------> tutaj

#literatura #ksiazki #ksiazka #basnie #bajki #czechy #gruparatowaniapoziomu #rozowepaski #heheszki #czytajzwykopem #poprawnoscpolityczna #ciekawostki #zainteresowania
nowylepszyinternet - Czarna Księżniczka

Wbrew temu co obiecywałem nie chce mi się ...

źródło: comment_1591959369GLBk1ZNGBmfW3Aca1bPwmA.jpg

Pobierz
  • 9