Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Hej, jestem aktualnie na macierzyńskim i postanowiłam zacząć swoją przygodę z IT. Zrobiłam test w szkole programowania i wyszło, że najlepszy będzie dla mnie zawód wirtualnej asystentki. Chciałabym oprócz tego spróbować z programowaniem, interesuje mnie sztuczna inteligencja. Jestem po studiach humanistycznych ale w szkole miałam dobre oceny z matematyki, wiec nie jest mi ona straszna :) Od czego polecacie zacząć? Gdzie szukać pierwszej pracy?

#programowanie #it #sztucznainteligencja

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5ee5d5692d35834c6b87edc0
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Precypitat
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę

[======================..................] 54% (127zł/235zł)
Uzbieraliśmy już na 1 lat działania AMW!
  • 28
@AnonimoweMirkoWyznania fajnie, że zamiast wskazać kierunek, w minutę po dodaniu wpisu, zbiega się grono fachowców, którzy muszą podkreślić jak to gardzą nowymi w branży ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Programowanie to, moim zdaniem, najbardziej zadufana w sobie branża. A jak wejdziesz np. na grupę na FB i napiszesz że idziesz dla kasy to już w ogóle jest kwik. Trzeba zawsze pisać że idziesz z pasji i programujesz od kołyski
@MaciasP:
OP:

Chciałabym oprócz tego spróbować z programowaniem, interesuje mnie sztuczna inteligencja.

Ty:

Poczytaj o podstawach - HTML, CSS, js to tematy na pierwsze miesiące

Widziałeś kiedyś jakieś implementacje AI albo ML pisane w HTMLu lub CSSie?
Droga do AI/ML prowadzi przez jakiś język programowania C++/Java/C#/Python, algebrę i znajomości algorytmów. Obecnie wejście w branżę jako junior nie jest proste, kasa którą dostajesz na początku też jest słaba.
Trzeba o tym mówić
@AnonimoweMirkoWyznania: @MaciasP: Jako faktyczny fachowiec który programuje od lat 90-tych, powiem Ci że jeśli miałaś dobre oceny z matematyki to rzeczywiście możesz nie mieć problemu z kursem programowania. Tak jak większość osób. Problemy natomiast są zwykle z dwoma rzeczami: 1) po zrobieniu kursu i znalezieniu pracy trzeba siedzieć codziennie wiele godzin w skupieniu rozwiązując łamigłówki logiczne pod presją czasu wyników 2) trzeba mieć znajomość otaczającej kod technologii czyli jak działają
@AnonimoweMirkoWyznania: wirtualna asystentka.... brzmi jak w szkole programowania w której pracowałem. Jeśli chcesz, mogę Ci opowiedzieć jak to jest w takich szkołach z perspektywy mentora. W skrócie: pracę znajduje mniej więcej 20% najlepszych kursantów, mniej więcej 1/3 odpada w pierwszych tygodniach "bo myśleli że będzie łatwiej"
ale ja chciałabym robić coś związanego ze sztuczną inteligencją


@AnonimoweMirkoWyznania: tego akurat bym nie polecał, po prostu w Polsce nie rozwinął się jeszcze rynek aż tak w tym temacie i będziesz miała sporo trudniej niż nawet aplikować na takiego programistę czy testera

sztucznej inteligencji uczył mnie doktorant, który nie mógł znaleźć pracy bo brak komercyjnego doświadczenia, z resztą sama sobie sprawdź ile jest ofert w tym zakresie w Twoim mieście na
jak wejdziesz np. na grupę na FB i napiszesz że idziesz dla kasy to już w ogóle jest kwik. Trzeba zawsze pisać że idziesz z pasji i programujesz od kołyski ¯\(ツ)/¯


@MaciasP: no jeżeli ktoś ma pomysł, żeby przez następne kilkanaście/dziesiąt lat klepać kod bez pasji i tylko siedzieć w tej branży dla kasy, to może akurat warto żeby usłyszał trochę kwiku
@AnonimoweMirkoWyznania Możesz się pobawić, wpierw sprawdź, czy Ci temat pasuje. Ale ze znalezieniem pracy bez studiów w tym kierunku to będzie ciężko - podstawą uczenia maszynowego jest matma, algorytmy I doświadczenie. Bez własnych projektów nie ma szans.
Strasznie straszeniem - zacznij od Pythona I prostego rozpoznawania obrazu, jest sporo tutoriali na necie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@AnonimoweMirkoWyznania: wiem, ze to bait.

Al odpowiem.
Matematyka w MLu to matma dużego kalibru. Akademicka. Od prostej algebra liniowej,analizy matematycznej (pochodne, całki, różniczkowanie, gradienty) po bardziej skomplikowane koncepcje typu matma bayesowska, prawdopodobieństwo, procesy gausowskie, procesy markowa, stochastyka.

Nikt nie weźmie Cię do Mak, bo potrafisz napisać prosty regresor przewidujący cyfry z MNISTta, czy rodzaj irysa.

Teraz w MLu zajmujesz się rozwiązaniami dla biznesów end to end. Oprocz matematyki musisz znać otoczkę
Programowanie to, moim zdaniem, najbardziej zadufana w sobie branża.

@MaciasP:

Przypomniała mi się pewna historia. 20 lat temu siostra dostała router i poprosiła będącego u niej w domu znajomego by jej podłączył (skonfigurował) go do modemu kablowego, skoro jest informatykiem.
I to było największym faux pas wieczoru, bo kolega okazał się programistą a nie kimś, kto uczy młodzież formatowania dyskietki :D
Osobiście podejrzewam, że temat go przerósł, ale nie chce być
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@arysto2011: teraz odczytałem, że na macierzyńskim. Więc jak ogarniesz logistykę codziennego zajmowania się dzieckiem i naukę i w rozsądnym czasie pokażesz jakieś istotniejsze projekty, to mamy miejsce juniora MLa