Wpis z mikrobloga

Kochani Mircy, czy jest sens kupować aparat fotograficzny do kwoty ~500 złotych? Czy nie jest tak, że tak tani sprzęt jest na równi z naszymi telefonami? Jeżeli ma to jakiś sens, macie jakichś swoich faworytów? (nie jestem zupełnie fotograficzny, chcę zrobić prezent komuś niefotograficznemu, chcącemu zacząć się bawić z fotografią).
Za wszelką pomoc dziękuję!
#fotografia #kiciochpyta #pomocy
  • 18
@zajente: za 500 jak się postarasz kupisz Sony RX100, który będzie ok, ale:
- nowoczesne telefony mają te wszystkie tryby portretowe itd. w rx100 tego brak
- aparat to zawsze urządzenie zewnętrze, te zdjęcia potem i tak trzeba zgrać, pewnie obrobić itd. a dopiero potem wrzucić. Z telefonu pstrykasz i od razu wrzucas.
@kuraku: A jak z samą jakością zdjęć? Tzn. czy w takich zdjęciach da się więcej naczarować obróbką niż w zdjęciach z telefonu?
Raczej nie potrzebuję automatycznych trybów. Osoba oprezentowywana miałaby się uczyć "manuala".
@zajente: IMO tak, masz calową matrycę i obiektyw z całkiem spoko zakresem zależnym od generacji. Do tego są chyba na ali polary i nd do nich, co też daje fajne możliwości.
RAWy dają spoko możliwości, ale to telefony też mają.
Sam pewnie będę celować w RX100 Va na rower, ale to już więcej $
Manual pewnie będzie niewygodny przy takiej ergonomii #priorytetprzyslonylifestyle
@zajente: nowego nie kupisz nic co przebije telefon, bo matryce w telefonach są takiej wielkości jak w kompaktach. Poza tym algorytmy w smartfonach obecnie wielokrotnie przebijają to, co potrafią zrobić aparaty.

Jak chcesz dać komuś aparat do nauki fotografii w pewnym sensie "klasycznej" to na allegro da się za ~500zł kupić używkę zestaw Nikon D3100 + Nikkor 18-55. Duża matryca, 14 MPix, tryby PASM, zapis RAW.
@zajente: filtry szare i polaryzacyjne. Szare są przydatne do fotografowania z długimi czasami naświetlania lub do video. Polaryzacyjne zaś przy fotografowaniu np. krajobrazu czy samochodów. Wszędzie, gdzie trzeba radzić sobie z odbiciami.
Mówię o tym, bo ten aparat nie ma takiego klasycznego mocowania do filtrów, ale rynek to obszedł.
kuraku - @zajente: filtry szare i polaryzacyjne. Szare są przydatne do fotografowania...
@zajente: Nie wiem o jakie telefony Ci chodzi ale zakładając zestawienie z takimi średniakami za kilkaset zł to na Allegro jest jeszcze z używanego sprzętu trochę tych kompaktowych Canonów np. serii SX czyli SX100IS, SX110IS, SX120IS, SX10IS albo nawet lustrzanki Canon 400D z kitowym obiektywem. Kompakty są z matrycami CCD rzędu 1/2.5", zasilane bateriami R6 i masz może max 12Mpx, za to optyczny zoom nawet 10x czy 20x, PSAM i jeszcze
@budus2: Ok, zaciekawiłeś mnie tym Pentaxem kX. Znalazłem używkę z dwoma obiektywami za 500 złociszy. Obok tego za 400 znalazłem Sony RX100 i mam dylemat. Wydaje mi się, że Pentax daje większe możliwości, prawda?
@budus2: Znalazłem Pentaxa KX z dwoma obiektywami za 450 w stanie perfekcyjnym niemalże. Nieduży przebieg + wizualnie wszystko ładnie, a jeden z obiektywów wogóle nieużywany. Zobaczę go we czwartek: jakieś rady na co zwracać uwagę przy oględzinach? Patrząc po cenach pozostałych narzędzi które tutaj polecano, raczej się zdecyduję.