Wpis z mikrobloga

Na kanale 5 ghz powinno być szybciej. No i można porównać z prędkością po kablu.
Dużo też zależy od karty sieciowej w np. laptopie. Po zmianie na Wifi6 (5ghz) ze starej karty prędkość z ok. 50 Mpbs wzrosła mi do 300-450 Mbps. (500 Mpbs abonament)
@Szkarpet: No to masz jedynie 2,4 GHz. Sprawdź sobie w ustawieniach połączenia sieciowego jaką masz prędkość synchronizacji z routerem, bo możliwe, że nie jest to jedynie kwestia zaszumienia pasma 2.4 GHz, a tego, że np. twoje urządzenie (klient) ma tylko jedną antenę, dodając do tego 20 MHz pasma zamiast 40 MHz, masz wtedy max synchronizację na 72 Mb/s, co da Ci realne max. 50 Mb/s po wifi. Sprawdź jak masz dostęp
@przemyslaw-dec:
Urządzenia, z których się łączyłem do testów:
- tel Nokia 7 Plus
- laptop: intel 82579lm / intel centrino advanced-n 6205
- laptop: intel dual band wireless-ac 3160
- zewnętrzny pod stacjonarkę: Edimax ew 7711USn

Ich router:
- Huawei EchoLife eg8141a5
tel Nokia 7 Plus


@Szkarpet: Tutaj masz MIMO 2x2, więc przy AC z synchronizacją 867 Mb/s, uzyskasz spokojnie 500 Mb/s po wifi, oczywiście przy odpowiednio mocnym sygnale na 5 GHz

intel centrino advanced-n 6205


@Szkarpet: Tutaj są 2 anteny ale bez AC, tylko N, ale masz 5 GHz, więc przy MIMO 2x2 i zastosowaniu 40 MHz pasma masz synchro na 300 Mb/s, więc uzyskałbyś po wifi te 150 Mb/s

intel
@przemyslaw-dec: możesz jakiś router do 200zł polecić (nie wiem po ile są nawet)?
Czyli mogę ten nowy router podpiąć pod router od nich? Bo pluli się, że jak chce inny router to muszę kupić sobie sam i podłączyć pod ich. Przynajmniej tak ich zrozumiałem.
możesz jakiś router do 200zł polecić (nie wiem po ile są nawet)?


@Szkarpet: np. TP-LINK Archer C6

Czyli mogę ten nowy router podpiąć pod router od nich?


@Szkarpet: Tak, ale należy wyłączyć w swoim routerze serwer DHCP i wpiąć kabel do portu LAN (wtedy twój router robi tylko za punkt dostępowy WiFi oraz jako switch, miałbyś więcej portów LAN gigabitowych, bo ten od nich ma tylko jeden gigabit). Jakbyś chciał,
@przemyslaw-dec: @krzywy_kanister: po kablu działa z pełną prędkością. Rozważę tego Archera C6. Czy on musi być podłączony po kablu do ich routera? Pytam w takim sensie, czy gdyby łączyły się oba routery po wifi to spadek prędkości byłby cały czas (przynajmniej logicznie wydaje mi się, że tylko połączenie po kablu ma sens, ale się nie znam).
@Szkarpet: Oczywiscie, ze bedzie spadek predkosci, nawet jesli twoj "internet" ma zapas, przy polaczeniu bezprzewodowym dwóch routerow samo przekazywanie danych opozni wifi na pierwszym routerze (wyjatkiem sa routery/mesh z dedykowanem radiem ale to juz troche drozsze urzadzenia). Kabel to najlepsza opcja.