Wpis z mikrobloga

Hej. Ostatnio bywam mało aktywna na wykopie, bo sezon pszczeli w pełni. Muszę się nim nacieszyć zanim jesień zagna mnie do domu i znowu będę bordo :)))
W dzisiejszym wpisie chcę Wam pokazać że w czerwcu, kiedy kończy swe loty murarka ogrodowa (Osmia bicornis), ruch w domku dla owadów nie zamiera. Wprost przeciwnie – wybucha na nowo, ale już z innymi gatunkami. Pionowe pomoce gniazdowe także tętnią życiem a i z ziemi wychodzą kolejne gatunki.
Tutaj całość: https://dzicyzapylacze.pl/co-w-lodydze-bzyczy-i-w-rurce-skrobie/
A skrót jak zawsze w komentarzach.

Na tytułowym zdjęciu rzadka pszczoła murarka trójzębna (Hoplitis tridentata), która zakłada gniazda w pionowych łodygach.
Dla mnie to wielka radość. Wielokrotnie pisałam już o pszczołach gniazdujących w łodygach. Drążą one samodzielnie korytarze wygryzając miękki rdzeń. Dlatego, gdy kosimy rośliny w ogrodzie, warto zostawiać suche pędy, albo umieścić pionowe pomoce gniazdowe.

#dzicyzapylacze #pszczoly #owady #ciekawostki
Pobierz
źródło: comment_1592659329EPx8dlqxo904Ab1qTqMTkb.jpg
  • 49
@Tulkandra: Trochę tego jest, ale tak jak piszesz - wysmuga pszczelnica, a jeszcze Gasteruption jaculator, Monosapyga clavicornis a u nożycówki świerzbnicówki (Chelostoma rapunculi) Westrich podaje jeszcze Stelis breviuscula.