Wpis z mikrobloga

#manga #anime #rysujzwykopem #rysunek #rysowanie #sztuka #komiks #art
Mam do was pytanie - macie jakieś dobre porady, znacie jakieś dobre poradniki, kursy, cokolwiek, co nauczyłoby człowieka rysować. Coś w stylu komiksu czy mangi. Uprzedzając niepotrzebne komentarze: tak, wiem, że jest masa poradników, tutoriali na internecie. W tym właśnie rzecz. Mnóstwo jest bezużytecznych, a wiele z nich ma wiele części, które razem wzięte trwają wiele godzin. Próbowanie każdego jest sposobem, ale jest sposobem bardzo czasochłonnym, patrząc (zgodnie z powiedzeniem, że czas to pieniądz) ekonomicznie - głupim sposobem. Dlatego zadaję to pytanie - może wy znacie jakieś sprawdzone, dobre poradniki, kursy itd.

Aby powiedzieć coś więcej; nakreślić swoje oczekiwania. Najlepiej, żeby to było coś wymiernego. Żeby nauka trwała jakąś wymierną ilość czasu. Nauczyć się rysować można w 2 miesiące, 4 miesiące, 6 miesięcy. Chcę wiedzieć na czym stoję i w dupie mam takie #!$%@? banałów typu "uczysz się całe życie". No tak, banał, wiadomo, że uczysz się całe życie, ale jest jakiś okres nauki, po którym możesz powiedzieć, że faktycznie już coś umiesz robić na poziomie zawodowym. Osiągasz jakieś pułapy po drodze.

Druga rzecz - jak już pewnie zdążyliście wywnioskować z powyższego tekstu - jestem osobą pragmatyczną, racjonalistą i drażni mnie wszelka miałkość. Dajcie coś co przemówi do takiego matematycznego umysłu. Kiedy odpalam poradnik i słyszę, że "musisz znaleźć sobie własny styl", albo "to mniej więcej idzie tak i tak, ale w sumie niekoniecznie" to mnie mdli. Nie mówię, że ci ludzie mówią nieprawdę, po prostu lubię proste i dokładne instrukcje. Od opisu "mnie więcej coś takiego" wolę "oko, żeby wyglądało ładnie na twarzy postaci musi być na 2/3 wysokości, mieć długość 1/6 twarzy i wysokość taką i taką", te liczby to wymyśliłem teraz na poczekaniu, ale wiecie o co chodzi. Mam umysł matematyka i chodzi mi tylko o chłodno wykalkulowany rysunek, który przemówi do oglądającego.

Nie bójcie się zadawać pytań, jak coś to doprecyzuję.
Pozdrawiam.
  • 7
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@WedrowiecAtte: zacznij od podstaw, rysowanie anatomii człowieka bardzo dużo daje, polecam ci filmik i ogólnie przejrzyj sobie niektóre filmy tego gościa. Wiem od niego, aby nie zaczynać nauki rysowania od anime czy od razu tworzenia własnego stylu. Druga rada: odrysowywanie nie jest złe. Narysowanie kubka z pamięci, a narysowanie go patrząc na zdjęcie czy sam przedmiot da zupełnie inne efekty.
https://youtu.be/vsUs9R3F-R8
@WedrowiecAtte: osobiście jestem zdania, że z rysunku np. postaci nie można się nauczyć się wedle instrukcji "krok po kroku" - tak niewiele nauczysz się i szybko zniechęcisz się, jak nie zacznie ci wychodzić. Fakt, trzeba znać zasady takie jak na przykład proporcje, ogólny zarys anatomii itd., ale instrukcji "krok po kroku" nie polecałbym.

Z mojej strony mogę ci polecić:

1) na YT kanał Proko: https://www.youtube.com/user/prokotv - każdy powinien obejrzeć kilka jego
@WedrowiecAtte: stary post, ale informacje dość aktualne: https://www.wykop.pl/wpis/24639885/kilka-osob-zadalo-mi-pytanie-jak-nauczyc-sie-rysow/
W skrócie to do rysowania ludzi Loomis i nic więcej nie ruszaj póki co, bo zamiast trenować będziesz oglądał tutoriale. Loomis to swoista biblia rysowników, bardzo dobry na start. http://www.alexhays.com/loomis/

Jeśli Loomis ci nie podpasuje to Hampton(bardziej techniczny moim zdaniem) albo Bridgman(bardziej ekspresyjny).

Do maszyn/samochodów Scott Robertson, do światła i koloru 'Color and light' Gurneya, do kompozycji 'Framed ink'.

Potega obrazu, którą wyżej
@WedrowiecAtte:
olej kursy, sam próbowałem od tego zacząć i dla absolutnie początkującego to strata czasu (nawet jeśli kurs jest ok to nie wiesz czego tak naprawdę potrzebujesz) a samych konkretów w żadnym kursie nie znalazłem, do tego trzeba by kogoś wynająć i zadawać konkretne pytania 1 do 1

kursy możesz rozważać wtedy gdy już coś umiesz aby wiedzę uzupełnić

nie chce mi się powielać opisu więc zerknij
tutaj