Wpis z mikrobloga

@SecretOfTheSteel: Zapomniałeś o stabilności systemu elektroenergetycznego. Problemem jest zmienność mocy oddawanej do systemu przez oze (z wyłączeniem hydroelektrowni) Część instytucji potrzebuje stalej ilości prądu do swej pracy np. Wodociagi, fabryki, szpitale czy nawet branża IT. Te instytucje nie mogą sobie pozwolić na jakikolwiek brak mocy w gniazdku ktory wynika by np. Z braku wiatru. Odrazu odpowiadam na pytanie a cl jakby zamiast X paneli postawić 100000X paneli. Wtedy doszlo by do
  • Odpowiedz
swoja droga akcja w czarnobylu


@kasztanowcowiaczek: akcja w Czarnobylu to jak porównywać bezpieczeństwo obecnych samolotów pasażerskich do pierwszego prototypu braci Wright. Tamten reaktor miał przede wszystkim krytyczną wadę konstrukcyjną, w obecnych np. nawet nie może fizycznie dojść do stopienia rdzenia, bo ten jest już "fabrycznie" stopiony.

Reaktory jądrowe są wycofywane głównie z powodu rosnących wymagań bezpieczeństwa, a przebudowa istniejących często jest bardzo droga. Wstawianie grafik z eksplozjami bomb jądrowych to kompletny
  • Odpowiedz
Chyba tylko Konfederacja jasno się opowiedziała za wprowadzaniem tej technologii.


@tymirka: przykro mi to przyznać, ale Konfederacja i PiS :/
z jednymi i drugimi mi mocno nie po drodze, ale to akurat ważna kwestia. jedna z najważniejszych
partyjnie to tak po prawdzie jeszcze partia Razem jest za atomem
  • Odpowiedz
@Przemosz: zgadzam się. System musi być hybrydą OZE i tradycyjnych solidnych źródeł energii. Kluczem jest jej magazynowanie ale wydaje mi się że za parę lat zostanie rozwiązany. Powstaną gigantyczne power banki które zapewnią zrównoważony obrót energią. Zamiast atomu myślmy raczej jak nowocześnie dobrać się go gigantycznych złóż węgla po których chodzimy a które są nieopłacalne w tradycyjnym wydobyciu.
  • Odpowiedz
Czarnobyl był elektrownią wojskową która tworzyła bodajże pluton


@BLuEsKuLL: reaktor w Czarnobylu był konstrukcją stworzoną na potrzeby broni jądrowej, elektrownia w Czarnobylu podlegała pod władze cywilne (Min. Energetyki), co częściowo przyczyniło się do katastrofy, bo obsługa nie wiedziała o problemach technicznych RBMK, ponieważ informacje o tym były utajnionne
  • Odpowiedz
@tymirka: Widzę, że zdążyłeś odpisać zanim zdałem sobie sprawę, że moja wypowiedź jest bezsensu bo tak samo ludzie mogą nie chcieć mieszkać obok wysypiska śmieci, lotniska czy autostrady a są to rzeczy niezbędne. Bardziej chciałęm zwrócić uwagę na to, że mogą być problemy z jej ulokowaniem, nie wiem jakie wymogi należy spełniać / czy potrzebują jakieś zgody właśnie mieszkańców czy burmistrza miasta czy organizacji aby ją postawić. Bo właściwie co powstrzymuje
  • Odpowiedz
@tymirka: Tak właśnie się dzieje, jak oszołomy bez pojęcia w temacie zaczynają wypowiadać się publicznie. Zamiast zrozumieć, że nowoczesne elektrownie atomowe są o wiele bardziej zaawansowane technicznie niż dawny, sowiecki szmelc ulepiony tak naprawdę na potrzeby konstruowania broni jądrowej, to oni wolą bredzić w mediach "ooga booga atom! Kryjcie się luzie, bo Czarnobyl wam budują!". A później wielkie oburzenie, że smog, że powietrze nie takie, ale elektronie na węgiel cacy...
  • Odpowiedz
@tymirka: W sumie tak realnie, to lepiej byśmy zaczeli budować elektrownie na zimną fuzje. Co prawda technologi jeszcze nie ma, ale do tego czasu my będziemy mieli już wszyatkie dokumenty i pozwolenia a kto wie może i drogę do tego czasu wybudują.
  • Odpowiedz
@tymirka: A ktoś kogoś pyta czy chce mieć w okolicy elektrownie węglową? hutę, spalarnie śmieci czy ubojnie, fermę świń, cementownie, kamieniołom, lotnisko... Wolałbym EJ od każdego z powyższych.. Przez kilka miesięcy mieszkałem z widokiem na Dungeness Nuclear Power Station w UK i do głowy mi nie przyszło żeby się tym przejmować... Bać się dziś awarii EJ z powodu awarii w Czarnobylu to tak jakby bać się wsiąść do Mercedesa bo w
  • Odpowiedz
@SecretOfTheSteel: Co do złóż uranu, to w Polsce zasoby szacuje się na ponad 240 tys. ton - 100 tys. w złożach konwencjonalnych i ponad 140 tys. w złożach niekonwencjonalnych (domieszka w pokładach miedzi). Sa to zasoby wystarczające, by blok o mocy 1000MW mógł pracować przez ponad 1500 lat. Co ciekawe uran moglibyśmy również pozyskiwać z węgla.
  • Odpowiedz
@tymirka: straszenie straszeniem, ale w takich przypadkach dokładne zaplanowanie miejsca inwestycji jest kluczowe.

Pomijając spadek wartości nieruchomości ludzi mieszkających w okolicy, za które powinny być wypłacane odszkodowania, to takie inwestycje planuje się mając milion czynników na uwadze, w tym także minimalizację strat w przypadku katastrofy.
  • Odpowiedz
@tymirka: Nie popieram Dudy a jestem za elektrownia atomową. No tak zapomniałem że mieszkam w Polsce gdzie świat jest czarno biały więc jak kogoś nie lubimy to musimy wszystko krytykować.
  • Odpowiedz