Wpis z mikrobloga

Czy byłoby zainteresowanie abym przedstawił w prosty, jasny i czytelny sposób na czym polega dziś problem z „przejmowaniem sądów” przez rząd PiS w kontekście konstytucyjnego trójpodziału władzy oraz ogólnie z opisem na czym polega demokracja i jakie są jej podstawowe filary?(opracowanie będące streszczeniem pewnej debaty w tym temacie, mało popularnej).

Dużo się krzyczało swego czasu „wolne sądy” i tak dalej, a mam wrażenie, że spora grupa zarówno #neuropa jak i #konfederacja, ale też i #holownia nie bardzo sobie zdaje sprawę z tego jak PiS rozegrał przejmowanie sądów w Polsce a w internecie jest taki chaos informacyjny, że ciężko znaleźć jakieś w miarę rzetelne opracowanie, wolne od ideologii czy to prawicowej czy lewicowej czy liberalnej. Nie zdają sobie też sprawy z konsekwencji jakie nadciągają, choć można było o tym poczytać parę dni temu, m.in. Giertych o tym pisał.

Bonusowo mógłbym napomknąć o procedurach przejmowania mediów w nieliberalnych demokracjach (o czym chyba nie było jeszcze pod tagiem #postkomunistycznepanstwomafijne (choć mogę się mylić, pozwolę go sobie użyć, jak coś to przepraszam).

Ogólnie chciałbym nakreślić na czym polega zawłaszczanie demokracji przez PiS, jakie niesie ze sobą zagrożenia, jakie kroki już poczyniono, czego się można spodziewać i dlaczego uważam, że zmierzamy w kierunku nieliberalnej demokracji, czyli dokładnie w kierunku modelu węgierskiego.

Gdyby istniał taki wpis, gdzieś w odmętach wykopu (a może jest coś świeżego?) poprosiłbym o podlinkowanie, bo być może chcę wykonać pracę, która już została zrobiona ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Będzie ze dwadzieścia zainteresowanych osóbek, to zrobię, daj plusika, żebym widział zaintersowanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#konstytucja #polityka
  • 33