Wpis z mikrobloga

Miraski pytanko, jaki polecacie dysk 4TB do NAS, oczywiście 2szt? Zwariować można z informacjami z internetów, jestem prawie przekonany do WD purple bo ma zapis CMR gdzie RED od tej samej pojemności SMR a jest chyba droższy. Chciałbym nie przekroczyć ceny 500zł za szt.

Zastosowanie to domowy NAS, żadnej ciężkiej pracy na plikach będących na serwerze, backupy z kompa + fotki z telefonu + serwer multimediów do tv + przechowywanie zdjęć po prostu. W zasadzie od roku działa tak z 2 dyskami 2,5 cala od lapka i nic się nie dzieje z nimi no ale trzeba w końcu wsadzić tam coś większego.

#komputery #pcmasterrace #informatyka #siecikomputerowe #serwery
  • 18
@Roman_Polanski: wd opisało jakie dyski są smr i niby purple właśnie nie, redy pro też nie ale te są po 700zł ponad. Patrzyłem jeszcze ironwolfy od seagate ale jakoś nie mam dobrych doświadczeń z seagateami.

WD 8 TB Elements Desktop External Hard Drive - USB 3.0


Srogo przekroczony budżet ( ͡º ͜ʖ͡º)
@elemenTH: cóż. jak tam chcesz. dopłata ~ 150zl za dwa razy większy dysk by mnie przekonała ( ͡° ͜ʖ ͡°)
zawsze możesz sprawdzić jak przyjdzie ten dysk, w Crystal disk Mark na probce 32GB czy to jest smr czy nie. jak random write /read 4kb jest równy 0.000= SMR
@elemenTH: WD Elements faktycznie tanio wychodzą ale nie są przeznaczone do pracy 24/7 (co nie oznacza od razu że nie dadzą sobie rady tylko po prostu nie są przystosowane do takiej pracy). Poza tym z tego co pamiętam żeby je przełożyć gdzieś indziej trzeba im zakleić na złączu zasilania piny odpowiedzialne za 3,3V (inaczej się nie uruchomią)

Do NAS'a brałbym Seagate IronWolf. Mi nigdy żaden dysk Seagate'a nie padł (nie wiem
WD Elements faktycznie tanio wychodzą ale nie są przeznaczone do pracy 24/7


@WTFAGH: no dlatego bym wolał typowo do nas, boję się że to co pisał @Roman_Polanski: to trochę legendy, trafi się red w środku albo się nie trafi i wolę nie ryzykować. Reda 4TB na pewno odpada bo ma SMR, nad ironwolfem się zastanawiałem też, osobiście najlepiej mi zawsze działały dyski hitachi czyli hgst.
@elemenTH: HGST już dosyć dawno temu zostało kupione przez WD i z tego co można zaobserwować WD powoli zaczyna wygaszać tą markę sprzedając dyski już pod swoim logo (to samo dotyczy SanDisk'a).

WD Purple to dyski do zapisu obrazu z kamer monitoringu. Dobre tylko i wyłącznie w zapisie reszta parametrów tragiczna.
@elemenTH: wyboru nie masz zbytnio albo redy albo iron wolf, też #!$%@? szkaluje segate ale ostatnio ze względu na dużą różnice cenową pomiędzy wd a segate wziąłem wilki, 3 ms leci bez problemów 24/h praca w nasie, full smart scan mam co 2 tygodnie ustawione żeby robić jak by co raczej zdążę zareagować
@cysiekw: widzę stalowe wilki mają 3 lata gwary więc chyba zdecyduję się na seagate, skoro 2,5 cala z lapka jakies używane rok chodzą bez żadnych problemów to na pewno typowo nasowy pochodzi znacznie dłużej