Wpis z mikrobloga

Wykopki co proponujecie na wykrycie przyczyny niedokrwistosci/ lekkiej anemii (ogolnie przeszkadza w zyciu i sporcie)?
Nfz od.#!$%@? taką tragedię że szybciej umrę niz sie wylecze- terminy, ograniczenia spowodowane covidem, papierologia, gówniane traktowanie nie pozwala na ten moment nawet wykryc przyczyny a juz tym bardziej leczyć. Mijaja miesiace, stan sie nie zmienia, ja #!$%@? czekam na wizyty, które są za 4-6 miesiecy, jestem wysyłany ciagle na morfologie z ktorej tez nic nie wynika i koło sie toczy. Łapią mnie dusznosci i stany omdlenia wiec zyc sie nie da a juz nie mowie ze uprawiac sport, który jest moim zyciem.
Wiem ze najłatwiej prywatnie ale w tym stadium wyrzucę ciężkie szekle a i to moze nie byc gwarancją znalezienia problemu.
Drugi raz staje z problemem leczenia w NFZ i drugi raz przechodzę męczarnie.
Ma ktos jakis pomysł? Co proponujecie?

#nfz #medycyna #leczenie #sluzbazdrowia
  • 23
@vauecki: No byku ale to masz to raczej bym nazwał nadkrwistością a stricte mówiąc czerwienicą raczej wtórna bo masz tylko 1 z 3 lini komórkowych podwyższoną. Przydałoby ci się badanie fizykalne, usg zbadanie przede wszystkim wątroby, śledziony, nerek w tym jej naczyń, nadnerczy, saturację krwi, kreatyninę

Ogólnie tu masz diagnostykę różnicową co wypadałoby wziąc pod uwagę
1) czerwienice (nadkrwistości) wrodzone - tu pytanie czy to nowa sprawa czy od urodzenia tak
@alteron: Aleś chłopie się rozpisał. Dzięki bardzo!
Byłem na SORze 2 razy przy 'atakach' paniki (?) i hiperwentylacji- była obawa że to serce nawala wiec tam ruszyłem. EKG nic nie wykazało, usg flaczków pokazało jakąś nadżerkę, którą lekarz zasugerował olać. Roentgen klaty: "aorta w normie, serce niepowiekszone, krazenie male wydolne, drobne zacienienie w rzucie V przestrzeni m- żebrowej w linii srodkowo obojczykowej prawej- prawdopodobnie cien brodawki sutkowej, poza tym nie stwierdzam
@vauecki: raczej skopiowałem z książki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A powiedz jaki sport uprawiasz i z jaką intensywnością?

Masz gdzieś opis tego usg?

Palisz papierosy? Może ktoś narzeka że chrapiesz w nocy albo przestajesz oddychać? Jakie masz ciśnienie?
@alteron: Aleś skopiował to z książki! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Kosz uprawiany w pewnym momencie na duzej intensywnosci choc przypadek takiego osłabienia po raz pierwszy w zyciu. Lekarz mowil ze wysoka hemoglobina od prawdopodobnie dobrej (jeszcze kilka miesiecy temu) wydolnosci a nie wskazania na jakies nieprawidłowosci. Cisnienie w normie kilka razy sprawdzane- teraz spoczynkowe 120/80. Nie palę o chrapaniu niestety zdarzylo mi sie usłyszec ale na ile
@alteron: dodałbym Mirku ze trzyma mnie przez wiekszosc czasu uczucie krótkiego oddechu, nieregularne osłabienia z kreceniem sie w glowie i przyspieszone tętno (raz w srodku nocy, raz po spedzeniu czasu na słoncu ale wielokrotnie po rekreacyjnym sporcie zadnych objawow )
@vauecki: a miałeś badaną saturację krwii tlenem?

Ogólnie szukałbym problemów w układzie oddechowym lub krwionośnym głównie serce (może echo serca) przez co masz niedotlenienie i organizm sobie to kompensuje zwiększeniem ilości erytrocytów więc ja bym spróbował z kardiologiem jak już nie masz pomysłów ani twój lekarz
@alteron: >a miałeś badaną saturację krwii tlenem?

@alteron: Zaraz po hiperwentylacji sprawdzili poziom.

Co ciekawe potrafię dojsc do dobrego momentu wysiłkowego na rowerze i poza szybszym zmęczeniem nie dostaję zawrotów ani osłabienia (procz szybszego zmęczenia). W przyszłym tygodniu mam wizytę u pulmonologa i fajnie gdyby coś wyszło (ponoć spirometria wyłączona do odwołania przez covida). Kardiolog też wypisany ale wolne terminy od stycznia ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@vauecki: zasadniczo badanie swojego stanu zdrowia jest spoko pomysłem ciśnieniomierz jak nie teraz i tak przyda ci się bliżej starości, zalezy ile masz kasy i czy to duży wydatek dla ciebie bo ogólnie nie sądzę zeby to było na ten moment bardzo konieczne, ale jak masz wolną kasę to możesz spróbować ale nie sądzę zeby to dało ci jakaś jednoznaczną odpowiedx na twoje problemy.

Współczuje ci tych terminów :( ale ja
Współczuje ci tych terminów :( ale ja też wyleciałem z kontroli u lekarza a te telekonsultacje to kpina


@alteron: Tez telekonsultacja. Kpina i żart- nie wiem co sie ze mną dzieje a czekać muszę grube miesiące. Nie wiem po co mi ubezpieczenie NFZ skoro i tak zakonczy sie pewnie wizytą prywatnie. Sezon juz w pazdzierniku a ja w ciemnej dupie. W każdym razie dziękuję Ci za poświęcony mi czas tutaj. Co
@vauecki: chodzi ci o te omdlenia? no nie wiem, moze jak rzeczywiscie ci ten pulmonolog i kardiolog nie pomogą, ale to już bym traktował jak szukanie na ślepo, ale moze jak ktoś uzna to można spróbować
@vauecki
I jaki był poziom stauracji?
Ogólnie rzecz biorąc nie ma tu wiele do dodania bo @alteron Ci wszystko wyjaśnił.
Jeśli miałbym coś obstawiać (trochę na ślepo w tym wypadku) to z największym prawdopodobieństwem myślałbym chyba o jakiejś astmie i odwodnieniu (które jest nagminne, a szczególnie u zdrowych wydolnych ludzi może dawać czerwienice wtórna), ew obturacyjny bezdech senny. Możliwa jest też komponenta psychiczna, ale o tym można myśleć po wykluczeniu somatycznych (cielesnych)
@alteron: @Vitru: Odnosnie poziomu saturacji pamietam tylko ze gosc powiedział ze w normie- nigdzie na karcie nie jest to uwzglednione. Dlatego tez zapytałem czy warto sie uzbroic w jakis taki przyrzadzik (w granicach 150zł warte to zakupu?). Ogólnie bardzo dziękuję za odpowiedzi- przeczytałem więcej rzeczowych opisów niż dowiedziałem się od lekarzy przez te 3 miechy. W ogole skąd taki rozjazd- po aktualnej morfologii Mireczek mówi o nadkrwistosci a kobieta w
@vauecki Jak w normie to spoko.
Za 150 raczej nie kupisz dobrego pulsoksymetru z tego co wiem to wydatek rzędu minimum 700 zł aczkolwiek rozeznanie mam mówiąc szczerze słabe :p
Możliwe że w ciągu kilku miesięcy przeszło z lekkiej anemi w lekka nadkrwistość.
Minimum 2 litry plynow w sumie wszystkich. Ile teraz przyjmujesz?