Wpis z mikrobloga

@rodnorev: Szkoda, że muszę założyć tam konto żeby nawet zgłosić posta. No i niestety Krystian Sobczak chyba nie korzysta z fb bo go nie mogłem znaleźć, a chciałem napisać do jego pracodawcy, że zatrudnia ułomka
@rodnorev tyle, że ślężański niedźwiadek to unikatowy zabytek, a to to jakaś figurka niedawno wydłubana i niespecjalnie wiadomo co przedstawiająca (bo przecież kiedyś Słowianie nie czcili żadnego Światowida. To XIX wieczny wymysł).
@LuciferMorningstar to nie jest zabytek, przeca to pewnie nie ma nawet 10 lat (chyba, że się mylę)

Niszczeniu czegokolwiek się sprzeciwiam, tylko nie porównujmy tego ze ślężańskim misiem, bo to inny kaliber obiektu.

No i mam wątpliwość czy można to nazwać figurą słowiańskiego bóstwa, skoro Słowianie o nim nie wiedzieli xd
@Halbr a jesteś pewien, że to figura Światowida? Świętowit też miał więcej niż jedną twarz i chyba też był podobnie przedstawiany ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jeśli ma 10 lat, to nie jest to zabytek, lecz dalej jakaś część kultury lokalnej, a takiej nie powinno się niszczyć ¯_(ツ)
Znowu podniosę ten sam argument - skoro mamy obowiązek szanować figury chrześcijańskie, to czemu nie ma obowiązku szanować innych religii?
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@czteroch: To nie jest rzeźba Światowida, tylko Świętowita. Jest obiektem kultowym.
@Halbr: Ta figura akurat ma więcej niż 10 lat.

No i mam wątpliwość czy można to nazwać figurą słowiańskiego bóstwa, skoro Słowianie o nim nie wiedzieli xd

To jest wariacja na temat Świętowita Wolińskiego, to raz. Dwa, Słowianie to również Polacy, Ukraińcy, Czesi i inne narody posługujące się językami słowiańskimi – istnieją do dzisiaj, a wśród nich są wyznawcy
Ta figura akurat ma więcej niż 10 lat.


@rodnorev: No to 15. Wszystko jedno, chyba nie będziemy porównywali tego do misia. Sprzeciwiam się niszczeniu czegokolwiek, ale też nie dramatyzujmy. Za siadanie na misiu Ślężańskim pierwszy na wykopie gromy słałem.

Ergo, jeśli rodzimowiercy znają jakieś bóstwo, to znają je Słowianie, ponieważ współcześni rodzimowiercy również nimi są. Ale spokojnie, nie wymyślamy nowych bogów i jeśli jakiegoś czcimy, to właśnie dlatego, że robili to
Z przykrością muszę stwierdzić, że wielu z nich lubi się posiłkować własną imaginacją.


@Halbr: Ten opis pasuje raczej do turbosłowian, niż rodzimowierców. Jesteś pewien, że odróżniasz te dwa zjawiska?

Dlatego też dzisiejszy kult ma się prawdopodobnie nijak do tego co było niegdyś, bo zapiski o dawnych obrzędach są niezwykle skromne, pojedyncze i przez to mało wiarygodne. Trzeba rekonstruować, a z racji niewielkiej liczby źródeł (których wiarygodność pozostawia też wiele do życzenia)
@rodnorev: Czytałem, bo chyba nawet Ty to niedawno pod tag #historia wrzucałeś.

s. 74:
Można zrekonstruować, ale tylko częściowo lub niecałkowicie.
Jest zbyt mało wiarygodnych informacji. Mówię o naukowym,
a nie amatorskim podejściu do rozwiązania problemu. Rekonstrukcje popularyzatorów słowiańskiego pogaństwa (przedstawiciele tzw. Wiary RNU - wczesnej wiary ukraińskiej) grzeszą
wieloma fantazjami.

s. 79:
Nie należy jednak zapominać, że ze względu na niedostatek podstawowych źródeł w tej dziedzinie możliwa jest jedynie częściowa,
@Halbr: Ad. Ivanenko – nie porównywałbym sytuacji na Ukrainy (a także Rosji) z Polską czy w ogóle resztą Słowiańszczyzny, tam rzeczywiście sporo rakowych rzeczy się rozpleniło, głównie przez Księgę Welesa.
Ad. Jujukin – wyrwałeś nieco z kontekstu ten cytat, bowiem akapit zaczyna się od stwierdzenia, że [Celem jest] rekonstrukcja przedchrześcijańskich wyobrażeń religijnych Słowian. Tymczasem rodzimowierstwo słowiańskie nie jest taką rekonstrukcją. Jako rodzimowiercy kontynuujemy tradycje, które przetrwały w schrystianizowanej formie często
Jako rodzimowiercy kontynuujemy tradycje, które przetrwały w schrystianizowanej formie często nawet i po dziś dzień, mając przy tym pełną świadomość, że mogą się one różnić od religii występującej przed pojawieniem się chrześcijaństwa.


@rodnorev: Aaa, no to nie mamy sporu. Bo skoro nie macie problemu, że to co teraz odprawiacie może być czymś innym (i prawdopodobnie jest, no bo z nikłych szczątków odtworzyć się póki co nie da, a statystyka jest raczej
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Halbr: Dziwi mnie, że dla wielu ludzi z zewnątrz jest to takie nieoczywiste. Podstawową rolą religii jest organizowanie relacji ze światem, a ten od tysiąca lat zmienił się znacznie. Nawet, gdybyśmy znali dokładnie wierzenia sprzed początku chrystianizacji, to wciąż jednym z głównych źródeł byłoby chrześcijaństwo ludowe, gdyż to tam toczyło się dalsze życie naszych tradycji.