Wpis z mikrobloga

O odbiorze Fallout: Yesterday i o zaginionym ''polskim'' dokumencie

O premierze dema F:Y napisałem nie tylko tutaj, gdzie chyba większość przywykła do moich postów do modyfikacjach, ale po raz pierwszy napisałem też na polskim reddicie, gdzie w komentarzach czekało mnie dość sceptyczne przyjęcie. Ale ogólnie plusów/wgóręgłosów nie poskąpiono, więc jestem zadowolony. Wywiązała się chyba całkiem fajna dyskusja, więc kto chce może sobie poczytać.
Generalnie nie uważam, że byliśmy skazani na bethesdyzację całej serii Fallout, ale niektórzy uważają inaczej. Taka duża liczba komentarzy zresztą bardzo mnie cieszy, bo lubię taki żywy odbiór.

Chciałem też Wam pokazać słynny ,,zaginiony'' dokument (design doc) z Fallout 3, który omawia jedną z ważnych lokacji w grze, czyli Fort Abandon/Aradesh. Jest to swoista kompilacja informacji (z innych dokumentów, z wywiadów udzielanych przez twórców, z innych jeszcze źródeł i z domysłów po prostu) mająca uzupełnić wiedzę na temat powyższej lokacji i okolic.

Kiedy bowiem doszło do wycieku dokumentacji Van Burena, pośród materiałów nie było dokumentu na temat Fortu Abandon (natrafiłem na informację youtubera RetconRaider, że Josh Sawyer ma do teraz większość dokumentacji z gry - wydaje się to prawdopodobne, że pracownicy mogli wziąć lub po prostu zapamiętać to, nad czym pracowali).

A tutaj pojawił się ów dokument, żeby było śmieszniej, w dużej mierze napisany po polsku. Oczywiście wywołało to (i nadal wywołuje) spore zdziwienie wśród w większości anglojęzycznej społeczności fanów Fallouta. Uważam, że to całkiem fajna historia i przykład tego, że Polak potrafi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Chętni mogą przede wszystkim poczytać sobie ten pdf od strony 37, gdzie znajdziemy całościowe podsumowanie lokacji. W ogóle świetne jest to, że taki fanowski tekst funkcjonuje tuż obok oryginalnych dokumentów - czyli sukces.

Ktoś może kojarzy doc'a, autora powyższego dokumentu? Wiele lat minęło, ale może wciąż jest aktywny?

Doc, dobra robota!

Zainteresowanych zachęcam do śledzenia tagu #falloutmod - może dobijemy niedługo do 200 obserwujących?

*

edycja - literówka

#fallout #falloutmod #vanburen #crpg #postapokalipsa #gamedev
Sagez - O odbiorze Fallout: Yesterday i o zaginionym ''polskim'' dokumencie



O ...

źródło: comment_1596184368Gvg6amVRcUPrXWHqeCsVnK.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz