Wpis z mikrobloga

W wielu miejscach (głównie ulice miast) można spotkać budynki wyglądające tak jak na załączonym obrazku. Są one zbudowane w dosyć specyficzny sposób. Podłoga każdego kolejnego piętra wystaje poza poprzednie. Ma to swoje wytłumaczenie.

Jettying to technika budowlana stosowana w średniowiecznych budynkach o konstrukcji drewnianej. Zaletą jej jest to, że zwiększa się metraż budynku bez blokowania ulicy, która znajduje się pod budynkiem.

Drewno jak to drewno, jako materiał budowlany ma skłonność do wyginania się. Górna kondygnacja za pomocą poziomej belki, podtrzymuje ścianę powyżej i wystaje poza ścianę. Taki zabieg miał kilka różnych celów:

zapobiegał uginaniu się podłogi. Umieszczając takie ciężkie przedmioty w pomoście lub w jego pobliżu - a zatem bezpośrednio nad lub bliżej punktu, w którym legary opierają się o ścianę poniżej - znaczna część ciężaru elementu jest skierowana na ścianę poniżej i może również spocząć na ścianie .

budynki rzadko miały rynny okapowe i rury spustowe, tak że większość wody spływającej z dachu spływała po ścianach. Włączenie pomostu mogło po prostu stanowić środek zapobiegający zawilgoceniu, chroniąc dolną kondygnację przed spływem.

wykorzystać krótsze drewno, co jest zaletą ze względu na niedobory drewna i trudną obsługę długiego drewna, zwłaszcza na ulicach miast.

zyskanie miejsca przede wszystkim (jak wcześniej było wspomniane)

użycie mniejszej ilości podpór w obrębie budynku.

Takim sposobem można było podwyższyć swój status społeczny. Takie udogodnienie było sporym wydatkiem w stosunku do kosztów budowy -> zamożność gospodarza stonks.

Źródło: https://www.designingbuildings.co.uk/wiki/Jetty

https://en.wikipedia.org/wiki/Jettying

#ciekawostki #historia #budownictwo
Pobierz
źródło: comment_1596459421ncdXCIImgjdHQlKJPSqJ6R.jpg
  • 23
@suqmadiq2ama:
Ponoć istotna była jeszcze jedna kwestia przy takich budynkach. Część stykająca się z podłożem była kamienna - drewno by zgniło. Budowanie z kamienia było znacznie droższe niż z drewna, zatem absolutne minimum robiono z kamienia. Jettying był sposobem na poszerzenie wąziutkiego kamiennego "parteru", co pozwalało uzyskać szerszy budynek bez konieczności poszerzania bardzo drogiej, kamiennej części.