Wpis z mikrobloga

Spodobał Wam się Welon Wschodni pora więc na drugi urlopowy obiekt czyli Mgławica Irys (NGC 7023) wraz z otaczającymi ją ciemnymi pyłami.

Jest to mgławica refleksyjna znajdująca się w konstelacji Cefeusza. Refleksyjna czyli taka gdzie obłoki pyłu odbijają światło pobliskiej gwiazdy (w tym przypadku gwiazdy o wdzięcznej nazwie SAO 19158).

Obiekt ten jest dość ciemny a co za tym idzie wymagający. Potrzeba wielu godzin naświetlania i dobrego detektora by wydobyć jego szczegóły. Sama obróbka materiału też nie jest prosta. Niestety moje 7 godzin to znacząco za mało a sam canon też nie jest stworzony do ciemnych obiektów ze względu na spore szumy (które z resztą widać na zdjęciu). Efekt jest zatem daleki od ideału, ale i tak jestem zadowolony, bo w końcu udało mi się zaliczyć ten obiekt. Kiedyś uzbrojony w lepszy sprzęt zdecydowanie do niego wrócę.

Sprzęt: Canon EOS 600D, SW ED80 na HEQ5; równe 7h naświetlania (pod ciemnym niebem 21.8 mag, klasa 3 w skali Bortle’a).

Tutaj lepsza jakość bo wypok psuje ( ͡° ʖ̯ ͡°) : https://flic.kr/p/2jy1mPd

#nedvedinspace -> mój tag, zapraszam

#mojezdjecie #astrofoto #astrofotografia #fotografia #kosmos #astronomia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
Nedved - Spodobał Wam się Welon Wschodni pora więc na drugi urlopowy obiekt czyli Mgł...

źródło: comment_1598251842mDWQltmnEKSweMp6hDawJ1.jpg

Pobierz
  • 13
@Nedved Świetna! Mi nigdy nie wyszły (a na pewno nie jak Tobie) mgławice refleksyjne, a miałem podejście do irysa i do groty (shapeless nebula).

PS Ile ciągnąłeś jedną klatkę i czy robiłeś jakiś bardziej zaawansowany pre-processing niż flat/dark/bias?
@Nedved: No to teraz mnie zaskoczyłeś, że to tylko 5 minut na tak "ciemnym" sprzęcie. To za efekt końcowy gratulacje x2! Te 300s to kwestia dużego ISO? Chyba na takim ISO to ostatnio (w 2009, heh) coś robiłem i od tego czasu unikam tak wysokich czułości w DSLR. Wymieniałeś łożyska/zębatki/smary w swoim heq5?

Tak naprawdę to musisz chyba tylko uzbierać na jakiegoś Atika z ogniwem i będzie sztos^2, bo widać, że
@BassGru: Na ISO 1600 zdecydowałem się, żeby sygnał był jednak nieco wzmocniony. Unity ISO dla mojego canona to 800, ale postanowiłem poszaleć.
HEQ5 kupiłem już po opaskowaniu więc sam przy nim nic nie grzebałem. Super egzemplarz mi się trafił - zero problemów z prowadzeniem póki co.
Dużo przez ostatni rok myślałem o nowym detektorze. Chciałbym kamerę mono, ale przy obecnej częstotliwości robienia zdjęć rok bym robił jedną RGB ew. bi/tri-color. Czekam
@Nedved Polecam rozkręcić przednią płytkę przednią i ruszając palcem zobaczyć czy gładko chodzi zębatka i pasek. HEQ5 jest montażem, który po drobnych upgradach potrafi naprawdę wiele, bo kwestia wymiany zębatek na równiejsze, paseczka na gumowy a nie z chińskiej gumy czy smaru na full molibden sprawia, że można kręcić konkretne czasy. Co ciekawe wszystkie korekty poprawki w montażu trzeba robić w nocy (jak składasz sprzęt to 10 minut dla HEQ na pokręcenie
@Nedved Bierz mono, czarno-białe też są ładne, a jakość będzie pieścić oczy :D Masz filtry na OIII i Ha to tylko luminancje dokupić i jazda ( ͡° ͜ʖ ͡°) no i dodatkowy plus -> W mono twoje zdjęcia mają wartość naukową. Może właśnie ustrzeliłeś supernową w innej galaktyce, którą zauważyliśmy za późno. Na mono, możemy coś z tego wnioskować, na DSLR czy czymkolwiek z matrycą Bayera to mamy
@BassGru: Przyjdzie i czas na mono :) Ja lubię jednak kolorowe zdjęcia ^^ Zbyt ten nasz kosmos kolorowy by go tylko w odcieniach szarości pokazywać. Chociaż przyznam, że takie zdjęcia mają swój urok. Księżyc np. zawsze wolę w wersji B&W.
@dantey: Tak, oczywiście się zgadzam. Za duży skrót myślowy z mojej strony, chodziło mi oczywiście o zestaw LRGB, napisałem luminancja, a resztę dodałem w głowie. Dotyczyło to faktu, że @Nedved ma już filtry na pierwiastki, więc kamera mono do tego pasuje i lepiej kompletować zestaw w tę stronę + koło filtrowe.

PS właśnie sprawdziłem i ceny kolorowych Atików nie odstają diametralnie od mono. Może to i dobra droga, choć ani ja,
@BassGru: Nedved raczej ma filtr duo-narrowband optlonga ( ͡° ͜ʖ ͡°) Srednio mu się sprawdzi w mono.

Ja używam atika 460ex i nie żałuje zakupu, jest fajnie, ale obecnie uważam ze jak kupić to tylko używke poniżej 5k. Chyba że jakiegoś z kołem to co innego. CMOSy za pare lat bedą raczej dominować. Nowych CCD nikt nie robi a Cmosy wychodzą nie dość ze w dużym formacie