Wpis z mikrobloga

No i jest pierwsze zdjęcie z Nikona ( ͡ ͜ʖ ͡)

Przedstawia dwa obszary mgławicowe położone w gwiazdozbiorze Łabędzia - mgławicę Amerykę Północną (NGC 7000) oraz mgławicę Pelikan (IC 5070, IC 5067). Rozdziela je obszar ciemnego pyłu, który mi od zawsze kształtem przypomina miecz.

Zdjęcie dość ważne z kilku powodów. Dzięki niemu na własne oczy zobaczyłem jak wiele w tym hobby zależy od dobrego detektora. Pod kątem astrofotografii Nikon D610 bije Canona EOS 600D na łeb na szyję. Jest to też zdjęcie, którym pokonałem magiczną barierę 10 godzin naświetlania.

Jako bonus w pierwszych dwóch komentarzach dorzucam: zbliżenie na wspomnianą wcześniej mgławicę Pelikan oraz zdjęcie tego samego obszaru wykonane przeze mnie niecały rok temu.

Lepsza jakość tutaj: https://flic.kr/p/2jHL6Hi

Sprzęt: Nikon D610, SW ED80 na HEQ5; nieco ponad 12 godzin naświetlania (klasa 4 w skali Bortle’a).

#nedvedinspace -> mój tag, zapraszam

#mojezdjecie #astrofoto #astrofotografia #fotografia #kosmos #astronomia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
Pobierz Nedved - No i jest pierwsze zdjęcie z Nikona (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

Przedstawia dwa obszary ...
źródło: comment_16006729533629jevtVWiO73Lj7LJgKl.jpg
  • 27
@Nedved są gdzieś jakies rankingi, albo porównania matryc pod tym kątem? Ja szukam czegoś budżetowego do zwykłych nocnych pojzarzy, bo mój Nikin 5300 zostawia paskudna fioletową smugę przy czasach większych niż 20s.
@Ferengi: Ja ich używam głównie do porównywania sensorów między różnymi modelami. Zależy o jaką wartość chodzi. Np. dla QE czy FWC im większa wartość tym lepiej. Poniżej jest krótki opis poszczególnych cech sensora:

Notes:
Be aware that these values tend to be wild especially for smaller sensors, see Further Reading below for details.
Not all data have been checked for computational errors.
Directly measured data is almost always perferable to these
@Nedved opie opisz kiedyś krok po kroku jak to robisz. Tzn 10 h ale ile klatek, czy jedna klatka (ależ by matryca płonęła), jakie czasy naświetlania, nastawy itp. ciekawi mnie to mimo, że nie mam mocowania paralaktycznego. Ew jakiś film jak to składasz. Pozdro
Jeśli na zdjęciach pojawiają się fałszywe kolory, to musisz albo zredukować ISO, albo kalibrować zdjęcia darkami


@namrab: obniżyć ISO już nie ma z czego. A usuwanie w postprodukcji jest mega żmudne i niestety najczęściej dół klatki i tak wychodzi nienaturalny. Z pełna klatka jest taki problem, że jeszcze szkła bym musiał powymieniac (,)
@x-odus: Ale twój problem to zaświetlenie klatki z jednej ze stron czy nienaturalne kolory obiektów? Jeśli to drugie to zalecałbym kalibracje fotometryczną - ja zawsze ją stosuję.
Ale twój problem to zaświetlenie klatki z jednej ze stron czy nienaturalne kolory obiektów?


@Nedved: wygląda to jak light leak, tak jakby coś świeciło na fioletowo na całym dole klatki. Tyle że to nie leak bo testowałem w ciemni. Podejrzewam, że coś tam się grzeje w środku.