Wpis z mikrobloga

  • 11
235 + 1 = 236

Tytuł: Król
Autor: Szczepan Twardoch
Gatunek: powieść historyczna
Ocena: ★★★★★★★★★

...Król to opowieść o przedwojennej Warszawie, która przemieniona zostaje w pole walki. Prowadzeni przez Kuma Kaplicę socjalistyczni bandyci dzień w dzień stawiają czoła falangistom, a agresja i przemoc rządzą na ulicach. Młody Mojsze Bernsztajn po części jest ofiarą, a po części beneficjentem tych mrocznych czasów – jego ojciec, pobożny Żyd, ginie z rąk Jakuba Szapiry, najsłynniejszego warszawskiego urki, ale sam morderca postanawia zadbać o przyszłość siedemnastolatka...

Książka, obok której wielokrotnie przechodziłem obojętnie i była moim największym pozytywnym zaskoczeniem tego roku.
Świetnie napisana, bardzo dokładnie opisująca przedwojenną Warszawę i człowieka, który pnie się po szczeblach przestępczej kariery, żeby zostać tytułowym Królem.
Jest bardzo wciągająca i potwornie szybko się ją czyta.

Niestety jej kontynuacja - "Królestwo" nie jest już tak dobra, bo o ile "Król" pokazuje jak Jakub doszedł do władzy, to już Królestwo nie pokazuje jego "panowania" tylko upadek. Jak to u Twardocha bywa, jest wiele niedopowiedzień, które trzeba sobie samemu wyobrazić. Może kiedyś doczekam się książki uplasowanej pomiędzy "Królem" i "Królestwem".

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter
ali3en - 235 + 1 = 236

Tytuł: Król
Autor: Szczepan Twardoch
Gatunek: powieść history...

źródło: comment_1600843715rHbLHYkMTidcYwFa421fYz.jpg

Pobierz
  • 2
[...] morderca postanawia zadbać o przyszłość siedemnastolatka...

[...] jest wiele niedopowiedzień [...]


@ali3en: Z tego, co pamiętam, jest tam dokładnie napisane, jak "zadbał" o jego przyszłość, bez niedopowiedzeń, tyle że nie od razu. Jest to zresztą jedno z udziwnień, przy pomocy których te powieści aspirują do bycia czymś więcej niż gładko wchodzącymi sensacyjnymi czytadłami z tłem historycznym.