Wpis z mikrobloga

Wyniki eksperymentu z ziemniakami.

Co zrobiłem:
Jadłem ziemniaki wieczorem, ad libitum. Przy okazji odstawiłem kawę, co mogło mieć wpływ na eksperyment. Również w tym czasie dostałem silnego kataru i bólu głowy, co mogło być następstwem odstawienia kawy, ale równie dobrze mogło być koincydencją. Tak czy inaczej, eksperyment miał na celu ocenić efekt ziemniaków na sytość i bilans energetyczny, a nie potencjalne zagrożenia jedzenia sporej ilości węglowodanów.

Efekty:
- Nieznacznie zwiększona masa.

Dyskusja:
Ziemniaki bez dodatków są najbardziej sycącą potrawą znaną nauce (Holt et al, 1995). W moim przypadku, najwyraźniej, jestem nawykły do jedzenia z niską wartością nagrody - potrafię zjeść 1,5kg gotowanych ziemniaków bez niczego, i nawet są dosyć smaczne. Podejrzewam, że utrzymany kilogram pochodzi a) z nieużywanego glikogenu (nie wysilałem się zbytnio od końca eksperymentu), i/lub b) z odstawienia kofeiny (Harpaz et al, 2016). Tak czy inaczej, nie mam podstaw podejrzewać, że ziemniaki poprawiają mi jakoś fenomenalnie sytość.

W komentarzu przykłady posiłków.

#keto #lowcarb #carnivore
Pobierz anonymousderp - Wyniki eksperymentu z ziemniakami.

Co zrobiłem:
Jadłem ziemniaki ...
źródło: comment_1602318911eLIXDUSuAZwbA3Fo9PNYpi.jpg
  • 12
@anonymous_derp: czyli moje obserwacje maja jakieś potwierdzenie. Zauważyłem ze potrawy z ziemniakami (lub mąką ziemniaczana) są najbardziej sycące. I niezależnie w jakiej postaci są te ziemniaki, żaden inny posiłek BT (o tej samej kaloryczności), żadne inne źródło węglowodanów nie syci tak jak ziemniaki.
jaka wybrałbyś/zalecałbyś dietę jakbyś chciał jeść bardzo tanio a względnie zdrowo (powiedzmy zamknięcie się w 300-500zl miesięcznie ). Na podstawie tego co wcześniej prostowałeś, przychodzę mi do głowy 2 opcje

A- min 65% T, w opcji budżetowej-
- dużo tłuszczu mlecznego
- tluste kawałki wołowiny
- tluste rymy raz czy 2 razy w tygodniu
- dużo jajek

B- poniżej 10% tłuszczu
- ryż
- i/lub ziemniaki
- chuda wołowina w niedużych ilościach