Wpis z mikrobloga

Mam wezwanie w charakterze świadka na sprawę karną.

Czy mam jakąś możliwość, żeby się dowiedzieć, czego ta sprawa dotyczy? Na wezwaniu są tylko podane nazwiska oskarżonych, ale to niezbyt wiele, bo te osoby można oskarżyć o absolutnie wszystko.

#prawo #sadownictwo
  • 6
@RandomowyMirek to zadzwoń sobie do Wydziału z którego otrzymałeś wezwanie. Powiedz, że nie wiesz w jakiej sprawie zostałeś wezwany, a same nazwiska Ci nic nie mówią. Bez problemu powinieneś otrzymać ogólną informację czego sprawa dotyczy
to zadzwoń sobie do Wydziału z którego otrzymałeś wezwanie. /.../ Bez problemu powinieneś otrzymać ogólną informację czego sprawa dotyczy


@aprile:
Dzięki. Czyli, że mogą mi takiej informacji udzielić?

same nazwiska Ci nic nie mówią


@aprile:
Nazwiska mówią mi aż zbyt wiele :) Jedno to mój były pracodawca, a drugie to jego przydupas-słup kilku spółeczek.
Mogą być oskarżeni absolutnie o wszystko. Od przekrętów podatkowych, przez korupcję i przemyt, na kradzieży i
@RandomowyMirek

Dzięki. Czyli, że mogą mi takiej informacji udzielić?

W zasadzie zależy na kogo trafisz, ja sama takich informacji udzielam, bo wiadomo, że czasami ludzie samym wezwaniem są bardzo zestresowani, nie pamiętają, że byli przesłuchiwani już w sprawie przez policję czy prokuraturę. Szczegółów sprawy przez telefon nikt Ci nie poda, ale powinni Cię naprowadzić.
@RandomowyMirek: Zgodnie z art.129 § 1 k.p.k. w wezwaniu powinien być przynajmniej krótki opis słowny, czego ta sprawa dotyczy i nie może się ograniczyć tylko do sygnatury sprawy. Masz prawo do informacji, zadzwoń do tego wydziału, tak jak radzi ci pani, która się już wypowiedziała. Jest to ewidentny brak formalny spowodowany przez osobę, która sporządziła to wezwanie.