Wpis z mikrobloga

Czy ktos sie bawil z #pihole na #raspberrypi ? Czytalem dokumentacje i chyba musze ustawic DHCP z poziomu pihole, ale nie wiem jak to wplynie na siec
Mam na x.x.x.1 glowny router, a na x.x.x.2 drugi. DHCP mi przydziela adresy w zakresie x.x.x.20 do x.x.x.255 i na x.x.x.21 mam pihole, ale sie zastanawiam czy jesli wylacze DHCP w routerze, a w pihole je ustawie na tym samym zakresi to czy siec bedzie dzialac tak samo? Tzn nie bedzie problemow, ze nagle routery nie wiedza co sie dzieje?

#programowanie #siecikomputerowe
  • 17
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@przepyszna_frytka: ustawianie pihole na całą sieć wg mnie jest słabe. Ogólnie uważam że używanie pihole jest dość nieprzyjemne na komputerach. Reklamy zostawiają często puste miejsca po sobie i nie wiesz czy się wczytało czy nie. Zdążyło mi się też ze wycinało mi coś co mnie interesowało. W TV ustawić spoko, w jakims miboxie też ok.
To taka opinia ode mnie.
@daczka92: Możesz konfigurować block-listy indywidualnie per urządzenie, robić sobie grupy z różnymi ustawieniami itp.
Problem jaki opisujesz wygląda bardziej na brak umiejętności poprawnego skonfigurowania pi-hole, niż wady samej aplikacji.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kwitnaca-wisnia: oj wiem jak go skonfigurować. Uważam tylko ze pihole jest męczące w konfiguracji i utrzymaniu i w samym użytkowaniu.
Jedynie mam go podpiętego pod vpn więc korzystam tylko jak jestem gdzies na wyjeździe.
@daczka92: kiedyś też tak robiłem, ale według mnie utrzymanie jednej instancji pi-hole jest wygodniejsze niż różnych pluginów do blokowania reklam w wielu przeglądarkach na kilku komputerach, telefonach i tabletach których rodzina używa w domu. Już nie wspomnę o blokowaniu urządzeń IoT typu bramka Philips Hue itp.