Wpis z mikrobloga


Porady na wypadek zatrzymania przez policję podczas demonstracji

Ziomkinie i ziomeczki! Jeśli wybieracie się dziś na demonstracje, to uważajcie na siebie szczególnie, nie tylko sanitarnie. Wczoraj Policja znowu nie zatrzymywała osób agresywnych, ale osoby przypadkowe, które pokojowo protestowały. Tak jest łatwiej...

Pamiętajcie, że:

1) Dobrze jest mieć numer do prawniczki/prawnika, którzy w razie czego mogą Was wesprzeć. Mój telefon znacie. Jest też numer antyrepresyjny: 722196139 (Warszawa, nie znam w innych miastach), pewniejszy bo z ciągłym dyżurem. I miejcie go też zapisany inaczej niż tylko w telefonie: jeśli policja wylosuje akurat Was, nie dostaniecie dostępu do telefonu, a skontaktują Was z adwokatem tylko wtedy, gdy sami podacie do niego numer.

2) Jeśli widzicie zatrzymanie, to nagrywajcie i nasł#!$%@?. Nagrywajcie, bo to może okazać się cenny materiał dowodowy dla obrony osoby zatrzymywanej. Nasł#!$%@?, bo może osoba ta wykrzyczy swoje nazwisko, co pozwoli na szybkie ustanowienie dla niej obrońcy i zlokalizowanie jej po zatrzymaniu. Jeśli usłyszycie nazwisko osoby zatrzymywanej – wyślijcie je smsem na numer antyrepresyjny: 722-196-139 (Warszawa).

3) Jeśli to na Was padnie w ruletce zatrzymań: na początku krzyczcie swoje nazwisko. Prawie na pewno usłyszy je ktoś, kto przekaże je dalej, dzięki czemu szybko w Waszej sprawie ustanowi się obrońca. Jeśli nawet zatrzymają Was tak, że nikt tego nie zobaczy, i tak się o tym dowiemy i obrońca będzie. Nie pytajcie jak, po prostu tak będzie. To zasługa wielu kobiet (to znamienne, że głównie kobiet), które już o to zadbają.

4) Po zatrzymaniu domagajcie się kontaktu z adwokatem i nie podpisujcie niczego bez prawnika. Na 95% przy sporządzaniu protokołu zatrzymania ktoś dla Was już będzie na komendzie i nie będzie do Was dopuszczany, bo policji zależy na tym, żeby uzyskać podpis na protokole zatrzymania, w którym oświadczycie, że nie wnosicie żadnych zastrzeżeń co do tego zatrzymania (czyli generalnie przyznajecie rację, że to dobrze, że Was zatrzymali). Policja będzie Was straszyła, że jak nie podpiszecie, to pogorszycie swoją sytuację – nie wierzcie w to.

5) Jeśli policja powie, że dzwonili na podany numer prawnika i nikt nie odebrał albo przekazano, że nikt nie może przyjechać – kłamią, najpewniej w ogóle nie zadzwonili. Nadal nie podpisujcie niczego bez wsparcia prawnego.

6) Generalnie nie wierzcie w to, co będą mówili policjanci (zwłaszcza w to, czym będą straszyli). Nie wiem czy funkcjonariusze prewencji mają niewielkie pojęcie o procedurze, czy celowo wprowadzają ludzi w błąd, ale… konsekwentnie domagajcie się pomocy prawnej. Nie traćcie wiary, że ona nadejdzie – na dole komendy na pewno będzie już ktoś, żeby Wam pomóc, pytanie tylko czy pozwolą mu do Was wejść po godzinie, czy po 10 godzinach. W końcu pozwolić muszą.

I chociaż mam nadzieję, że będzie jak w sierpniu, czyli po spontanicznej demonstracji z zatrzymaniami, dzień później duża, planowana demonstracja bez zatrzymań, to jednak niczego nie można być pewnym.

Uważajcie na siebie!

#trzymamstronekobiet

#neuropa #polityka #prawo #tklive #aborcja
a.....n - ! przeklejam publiczny post z fejsa pewnego adwokata

Porady na wypadek z...

źródło: comment_1603460241w6Afihxf3KnoxidpD3sCF8.jpg

Pobierz
  • 16
@am_anfang_war_napoleon: To ja tylko naprędce dodam, że jak policja zaczyna wynosić ludzi z tłumu to należy usiąść i złapać się z innymi pod ramiona, tak żeby bagiety miały jak największy problem z wynoszeniem i żeby zużywali na to sporo siły, dzięki temu szybciej się zmęczą i tempo wynoszenia im spadnie.
Dodatkowo jak siedzicie to muszą was wynosić w czwórkę, po jednej osobie na kończynę - wtedy rozluźniacie wszystkie mięśnie - wtedy
I mieć telefon zablokowany pinem albo hasłem a nie np. w ogóle bez blokady i przejrzeć oraz usunąć to co nie potrzebne i zapisywać lepiej chyba w pamięci telefonu niż na karcie sd materiały
@am_anfang_war_napoleon:

Jeśli to na Was padnie w ruletce zatrzymań:


Też mnie irytuje co robi PIS ale jeszcze nie widziałem, żeby Policja wyciągała na jakiejkolwiek demonstracji przypadkowych ludzi z tłumu w Polsce. Pokojowy protest popieram, ale jak zaczynasz się przepychać z mundurowymi albo robisz rozrobe, licz się z tym że dostaniesz w łeb. A nie jak na przykładzie "Margot" - gościu robi #!$%@? a później robi z siebie męczennika.
@am_anfang_war_napoleon: bo taka jest prawda - może niektórzy chcieliby, żeby tu była druga Białoruś albo Rosja, ale jeszcze niestety to nie ten stan. A to że jesteśmy na "dobrej drodze" do tego, to inna sprawa. Skoro to takie pospolite u nas, to podaj chociaż jeden przykład, ale nie jakiś 15 sekundowy film wyrwany z kontekstu. Jedyne co znalazłem na ten temat w internecie, to zatrzymania na marszu niepodległości po policyjnych prowokacjach.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@am_anfang_war_napoleon: podobno dobrz jest też krzyczeć że się leczy psychiatrycznie, nawet jeśli nie, bo wtedy nie mogą rozprawy zaocznie przeprowadzić (gdyby do jakiejs miało dojść). Ale to niepotwierdzone info. Ja bym próbowała (bo i nie sklamie ( ͡° ͜ʖ ͡°))