Wpis z mikrobloga

Wydane 22 października 2020 r. stanowisko TK o oznaczeniu K 1/20 nie może być uznane za wyrok. Art. 2 Konstytucji RP wskazuje: „Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej”, a art. 7 wskazuje, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa”.
Czy w demokratycznym państwie prawnym możliwy byłby wyrok wydany przez organ do tego nieuprawniony? Czy można by powołać do instytucji osoby z pominięciem procedur? Czy decyzje tak powołanych organów mogłyby być podstawą prawną do działania? Nie, ale stanowisko TK po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw będzie miało wpływ na życie wielu osób. Dlaczego to one mają ponosić konsekwencje, a nie ci, którzy dopuścili się gwałtu na prawie?
Więcej ,,Dlaczego mówicie o wyroku Trybunału Konstytucyjnego?".

Wołam:


__
#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska
  • 28
art. 7 wskazuje, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa


@Watchdog_Polska: No cóż, obecna władza pokazuje nam, że artykuł ten należy traktować jedynie jako niezobowiązującą sugestię. Generalnie organy władzy działają na podstawie i w granicach "widzimisię" dyktatorka.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Watchdog_Polska: o czym Ty mówisz człowieku? PiS używa konstytucji jako papieru toaletowego od kilku lat. Z całym szacunkiem dla Waszej pracy, ale to że stwierdziłeś oczywistą oczywistość w żaden sposób nie wpłynie na karakanów.
@Watchdog_Polska: pytanie ode mnie: dlaczego TK nie może orzekać na temat zgodności ustawy z konstytucją? Czy może argumentacja TK jest nieuzasadniona. Średnio to rozumiem od strony "dlaczego TK nie może tego zrobić" (albo może, ale sama pozycja TK jest obecnie słaba i nie powinien)