Wpis z mikrobloga

ogladam nocne niebo (poza swiatlami miast, bardzo dobre warunki, niebo czarne) dobsonem 8, z kitowymi okularami Super Plossl 25 mm, Super Plossl 10 mm. Nie wiem czy to normalne ale obserwujac nimi planety (jowisza, saturna i szczegolnie marsa) mam efekt jak na zdjeciu - planeta jest bardzo mała kropeczką (wtedy jest ostra) i od niech promieniscie ida takie 4 refleksy. uzywajac 10mm okularu praktycznie obserwacje sa bardzo uciazliwe, slabo widac. szczegóły planet sa absolutnie niewidoczne - zero detali, tylko jasny, mały punkt. daleko od zdjec ktore widziałem w necie, gdzie idzie zauważyć detale na marsie czy jowiszu. w 25 mm okularze wszsytkie obiekty sa widoczne jako malutkie kropki, mgławica m31 - jak mgiełka, coś jakby okular był brudny :( czy cos moglo wplynac na tak slabe efekty? Przegladałem na stronie która umozliwia podanie parametrów teleskopu i okularu i tam widoki sa o wiele lepsze od tego co mam. #astronomia #gwiazdy #planety
jerry56 - ogladam nocne niebo (poza swiatlami miast, bardzo dobre warunki, niebo czar...

źródło: comment_1603608696FiBOJw59OgeqNbbk2Vq5C8.jpg

Pobierz
  • 1
promieniscie ida takie 4 refleksy.


@jerry56: Dyfrakcja na blaszkach trzymających lustro wtórne teleskopu.

uzywajac 10mm okularu praktycznie obserwacje sa bardzo uciazliwe, slabo widac. szczegóły planet sa absolutnie niewidoczne - zero detali, tylko jasny, mały punkt.


Powodów może być wiele:
- źle skolimowany teleskop (powoduje obraz niemożliwy do wyostrzenia)
- słabej jakości okular (istnieje niesamowita różnica w jakości i ostrości obrazu w zestawowym plosslu i dedykowanym szkiełku do planet)
- zaparowana optyka