Wpis z mikrobloga

Mamy dwa okręgi po których wiruje śmigło. Jedno ma 7 cm promień, drugie 20 cm.
Jaką masę należy umieścić na końcu długiego śmigła, żeby energia kinetyczna była równa tej, którą ma krótkie śmigło z obciążeniem 1 kg?

Moje obliczenia:

1.
r=7 cm
prędkość obrotowa 4000 obr/min
prędkość liniowa 1720 m/min = 28 m/s

Energia kinetyczna = 1000 razy 6889 = 6889000

2.
r=20
prędkość liniowa 5000 m/min = 83 m/s

Ek = m vv
Ek = 1000 784 = 784000

Energia kinetyczna 9 razy większa, zatem na małym promieniu jest 1000 g a na dużym wystarczy 110g.

Chodzi o obciążenie noża kosiarki, żeby bardziej równomiernie pracowała.
Dobrze mi się wydaje, że lepiej na końcu umieścić 110 g niż w środku 1 kg? Większe znaczenie ma prędkość niż masa, a przy rozruchu w środku prędkośc jest minimalna, a na końcu ramienia dużo większa.

#fizyka #mechanika #inzynieria
vincent38 - Mamy dwa okręgi po których wiruje śmigło. Jedno ma 7 cm promień, drugie 2...

źródło: comment_1604083893hkOnEZDBzZc6h16koQBctj.jpg

Pobierz
  • 5
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vincent38: Zapoznaj się z pojęciem momentu bezwładności. Energia kinetyczna ruchu obrotowego jest równa jednej drugiej momentu bezwładności dla danej osi razy (prędkość obrotowa do kwadratu).
Do obliczenia momentu bezwładności potrzebne są nie tylko wymiary geometryczne, ale i rozkład masy, dlatego dane przez ciebie podane są niewystarczające.
Dla prostych brył masz gotowe wzory, np. moment bezwładności jednorodnego dysku dla osi obrotu przechodzącej przez środek jego kolistej i prostopadłej do niej to 1/2mR^2,
Dorabiasz nowy nóż do kosiarki czy co?


@heheszkant: Prawie - chcę stary zregenerować. bo już cienki od ostrzenia.

Co właściwie chcesz osiągnąć?


@heheszkant: Przykręciłem stalowy dysk o średnicy ok 15 cm. Zupełnie inna kosiarka - odpala jak mercedes, od lekkiego pociągnięcia (wcześniej trzeba było szarpnąć, aż cała podskakiwała). Pracuje też lepiej - swobodnie można regulować obroty - siłą bezwładności sama odpala jak "zgaśnie". Podejrzewam, że i kosić będzie lepiej, bo
@heheszkant: Już się domyśliłem o co ci chodziło - że jakbym dał jedno ramię długie, drugie krótkie to energia kinetyczna byłaby taka sama, ale momenty bezwładności różne.
Akademicka dyskusja, bo nikt tak nie robi.
Prędkość musiałaby być cały czas taka sama, a kosiarka cały czas zmienia obroty - nawet w zakresie jednego obrotu (praca, wydech).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vincent38:

Zrównanie z czym?


Z momentem bezwładności oryginalnego noża albo takiego, który dobrze chodzi.

jakbym dał jedno ramię długie, drugie krótkie


Nie o to mi chodziło. W takim przypadku jak mówisz to pewnie cała kosiarka by skakała od niewyważenia.

Swoją drogą, czy taki nóż nie jest przypadkiem selektywnie hartowany i jak zdarłeś już cały twardy materiał, to teraz nawet jak naostrzysz, to będzie się szybko tępić?
to teraz nawet jak naostrzysz, to będzie się szybko tępić?


@heheszkant: Teraz zrobiłem ostrza ze zwykłego płaskownika, zobaczymy jak będzie ciął. Przynajmniej wiem, że cięzar noża ma duże znaczenie dla prawidłowej pracy.

cała kosiarka by skakała od niewyważenia.


@heheszkant: Gdyby prędkość była stabilna - wolno się rozpędzała, wolno zwalniała to pewnie by to działało. Niewyważenie pojawiałoby się tylko podczas zmiany prędkości.

Z momentem bezwładności oryginalnego noża albo takiego, który dobrze