Wpis z mikrobloga

Mąka pszenna, na jakiej obecnie pieczecie? Przerabiam teraz kolejne kilogramy mąki z kolejnego mlyna, z której cieżko wypracować moce ciasto, 75nawodnienia, bo taki ostatnio w rodzinie bije rekordy popularności. Jak jakaś loteria jedna dostawa super zadowolony z efektów, a kolejne już nie. Młyn Kopytowa, Ciechanowiec, Szepietowo, Pruszcz Gdański.
Zastanawiam się czy jest jakaś sezonowość w mąkach z młyna i parametry mąki są tak zmienne, a może za świeża mąka do mnie trafia.?
Kupiłem w Żabce 2kg 750 chlebowej młyn Szczepanki, efekt najlepszy jak na razie, nawet mógłbym zaryzykować zakup 20kg ale młyn nie ma sklepu firmowego i nieprowadza sprzedaży online

#bojowkapiekarska
  • 7
@merho: parametry w makach sa różne - nawet z tego samego młyna ( ͡° ʖ̯ ͡°) przez to za każdym razem trzeba odpowiednio dopasowywać nawodnienie, w zależności od tego jak maka „wchłania” wodę i jak rozwija sie gluten.

Ostatnio piekłem na T550, było super - hydro 75%* bez problemu - wiec kupiłem sobie 20kg T812 z tego samego młyna i klops ( ͡° ʖ̯ ͡
@merho: Jeśli miałbym podsumować powtarzalność wypieków to jak narazie najlepiej wypada biedronkowa mąka babuni t650. Czasem dosypie trochę manitoby, żeby lepiej się pracowało i jest git majonez ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@merho: polecam, tylko trzeba uważać z ilością manitoby bo jak sypniesz za dużo to ciasto będzie zbyt silne i bochenek może się nie otworzyć oraz miękisz będzie gumowaty
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@merho: ja często dodaje do ciasta bio mąkę z Lidla 1050. Robię mniej więcej 10% razowej dosypuję do 50% tej z Lidla i resztę 750 z lokalnego młyna.