Wpis z mikrobloga

Mirki spod #komputery #pcmasterrace, mam pytanie techniczne. Mój kąkutr dobija do 5 lat i daje jeszcze radę, chociaż w najnowsze gierki nie ma już szans pograć na full detalach. Myślałem o wymianie karty graficznej - aktualnie GTX 980Ti. Z tego co się poorientowałem w cenach, GTX z serii 3000 kosztują chore pieniądze. No niby nic dziwnego, ALE przy kupnie aktualnego komputera 980Ti też nie była topową kartą, a okazała się strzałem w dziesiątkę (parametry koniec końców lepsze albo porównywalne z większością serii 1000 przy niższej cenie). No i pytanie: co wziąć w takim razie? Coś z serii 2000? Ceny na poziomie 700-800 euro zamiast 1700-1800 w przypadku 3000, więc różnica jest kolosalna.
Idea jest podobna jak w przypadku 980Ti - dobry stosunek jakość/cena, z założeniem, że na parę lat ma taka karta znowu starczyć.

Aktualne bebechy tutaj https://www.x-kom.pl/p/256914-desktop-x-kom-tesla-gr-500-i7-6700k-gtx980ti-16gb-240ssd1tb-wx.html#Specyfikacja a w skrócie:
- CPU i7 6700K
- płyta główna Asus Z170 Pro Gaming (Intel Z170)
- 16GB RAM DDR4 2666MHz
- GeForce GTX 980Ti (Asus Strix OC DirectCu 3)
  • 28
  • Odpowiedz
@bidzej: do 4K najlepiej RTX 3080. Radeon 6800 XT też będzie spoko.
Tańsze odpowiedniki (RTX 3070 i RX 6800) będą nieco słabsze jeżeli chodzi o 4K, ale też do 60fps w większości przypadków wystarczy.
Jak zauważyłeś ceny tych kart są obecnie mocno z dupy, ponieważ jest a) pandemia i lockdown b) okres przedświąteczny. RTX 3080 i Radeon 6800 XT powinny kosztować około 3300 brutto, ale nie ma szans na takie ceny
  • Odpowiedz
  • 1
@Lazerek: 3070 biorąc pod uwagę powyższe chyba ma najwięcej sensu, z drugiej strony to co pisze @Variv: ...


Obstawiam, że po premierze 3060Ti właśnie 3070 będzie najmniej opłacalna. Będzie trzeba iść albo w 3060ti albo 3080.

@Variv: nie wiesz może jak to wygląda czasowo? Kiedy ma się pojawić ta 3060Ti?

@bidzej No właśnie jak by tylko zestawić wydajność 3070 to nawet za 3000 zł jest ok (a miało być
  • Odpowiedz
@Variv: no to poczekam te parę miesięcy na 3060Ti.

pytanie jeszcze o RAM. Aktualnie mam 4x4GB z taktowaniem 2666MHz. Kombinuję co tu dokupić i tak patrzę, że procek (i7 6700K) obsługuje DDR4-2133 - czy ja dobrze kombinuję, że te moduły które mam i tak nie są w pełni wykorzystywane jeśli chodzi o taktowanie?
  • Odpowiedz
  • 0
@bidzej 2133 to Natywne działanie. Ale cpu i mobo obsługują więcej. Ale nie pamiętam ile to jest dla twojego cpu i chipsetu. Musisz to sprawdzić.
I lepiej mieć ram w dwóch kościach bo działa dual channel. Quad channel w tym cpu i mobo nie działa.
  • Odpowiedz
Jest jeszcze sprawa procesora, max bez bottlenecka co możesz wsadzić to 2080ti/3070 (3070 będzie minimalnie spowolnione przez cpu).


@w_CZOPKU_urodzony: Przy jakiej rozdzielczości? Bo to przecież robi różnicę, a OP póki co jest niezbyt zdecydowany.

@bidzej: Dobrze, że się odezwałeś na tagu, bo jak patrzę w jaki sposób robisz swój research, to bez tego zakup byłby raczej słabo trafiony. Ceny RTX30XX z sufitu, pomysł z kupowaniem RTX20XX delikatnie mówiąc nienajlepszy (musiałyby
  • Odpowiedz
jak patrzę w jaki sposób robisz swój research


@Jan_K: no mirko to część mojego riserczu, bo bardzo dawno się w kąkutery nie bawiłem i nie śledziłem co i jak się rozwija, do tego sporo zapomniałem - więc teraz ciężko mi ogarnąć od czego w ogóle zacząć :P

Dlatego wielkie dzięki wszystkim za wszelkie info.
  • Odpowiedz
@w_CZOPKU_urodzony: 10% to już coś, ale jednak nie aż tyle, bo od ręki skreślać kartę. Tym bardziej, że podkręcenie pewnie mocno to zniweluje, a dobre chłodzenie CPU (jeśli OP obecnie ma słabe), to niewielki koszt przy GPU. #!$%@?ąc od tego, że te liczby traktowałbym jednak z pewnym dystansem. Przecież to co bottleneckuje zależy od gry i od lokacji w danej grze. Jeden gra w gry esportowe, drugi w najnowsze tytuły z
  • Odpowiedz