Wpis z mikrobloga

13 listopada 1913 r. Emmeline Pankhurst, liderka brytyjskich sufrażystek, wygłosiła jedno z najważniejszych przemówień w historii:

"Jestem tu jako żołnierz, który chwilowo opuścił pole bitwy, aby wyjaśnić jak wygląda wojna domowa, gdy wojnę domową prowadzą kobiety. Jestem tu jako osoba, która - zgodnie z orzeczeniem sądów mojego kraju - nie ma żadnej wartości dla społeczeństwa.

Powiedzieli nam, że rząd ma siłę, której nie mają kobiety.

Cóż, pokazujemy im, że rząd wcale nie opiera się na sile. Opiera się na zgodzie.

Dopóki kobiety godzą się być rządzone niesprawiedliwe, takie być będą.

Ale kobiety mówią wprost: nie zgadzamy się, nie damy sobą rządzić dopóki ten rząd będzie niesprawiedliwy.

Doszło do walki między kobietami a rządem o to, kto ustąpi pierwszy.

Cóż, niewiele wiedzą, kim są kobiety. Kobiety bardzo powoli się rozbudzają, ale kiedy już się ożywią, kiedy zaczną być zdeterminowane, nic na ziemi i niebie nie sprawi, by ustąpiły.

To niemożliwe.”

/ fragmenty wystąpienia w Parsons Theater, Hartford, Connecticut /

Emmeline Pankhurst zmarła w czerwcu 1928, krótko po tym, jak wszystkie kobiety w Wielkiej Brytanii uzyskały prawa wyborcze. Magazyn "Time" okrzyknął ją jedną ze 100 najważniejszych osób XX wieku, uznając, że to ona ukształtowała życie współczesnych kobiet.

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #logikarozowychpaskow #protest #qualitycontent
Pobierz
źródło: comment_1605789347kt8v58z1kf9nfEOZfD1kBg.jpg
  • 3
@MaxxExx: Dzisiejsze ruchy walczące o prawa kobiet są niestety skrajnie lewicowe. Czyli w parze z ideą dostępu do aborcji idą inne propozycje: darmowa antykoncepcja, dodatkowe punkty dla kobiet na szkolach wyzszych, progresja podatkowa, czyli idea zabrania hajsu bogacącej się sredniej klasy wyższej, zeby to wszystko sfinansować. Generalnie socializm, egalitaryzm, i wizja budowania lepszego swiata bez zanieczyszczeń, przemoc, dyskryminacji. I oni wieżą ze taki swiat da się zbudować. To są mentalnie tacy