Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu ktoś się tutaj zastanawiał dlaczego jeden z najbogatszych amerykanów chwali czy też promuje socjalizm, gdzie jednocześnie swój biznes zbudował na zasadach kapitalistycznych. I ktoś stwierdził że to pewnie taka jego fanaberia, bo być może widzi nierówności. Zastanawiało mnie to i odpowiedź znalazłem w jakieś bardzo starej książce opisującej zsrr mniej więcej lat 20-50. I autor mówi, że w socjalizmie największą wartością w życiu człowieka jest praca. To jest główny cel życia jednostki. I człowiek który jest niezdolny do pracy jest nieprzydatny społeczeństwu, które wspólnymi siłami chce budować nowy wspaniały świat. Znalazłem też takie ciekawe stwierdzenie (akurat w innej książce), które mówi "jednostce wolno istnieć gdy jest pożyteczna".

#ekonomia #neuropa #4konserwy #biznes
  • 2
@natxd: właśnie szukałem wypowiedzi ale nie mogłem znaleźć. O ile pamiętam było takie znalezisko na głównej które brzmiało ".... mówi o wprowadzeniu socjalizmu dla zwykłych ludzi, ale nie dla najbogatszych". Nie wiem czy to nie przypadkiem Bezos, ale nie jestem pewny.