Wpis z mikrobloga

#kredyt #kredyty #kredythipoteczny
Mam mały dylemat. Chce zakupić mieszkanie, brakuje mi 50 000zl aby dokonać tego za gotówkę. Orientowałem się wcześniej, jeśli chodzi o kredyt hipoteczny to jedynie Alior Bank i Santander byłby w stanie "zabezpieczyć" się na tym mieszkaniu. W Alior Banku minimalna kwota kredytu to 100 000zl. Poszperałem trochę w kalkulatorach kredytów i już mam mały mętlik w głowie. Kredyt gotówkowy nie wychodzi wiele drożej. Okres spłaty do 5lat, cena zakupu nieruchomości to 260tys.
Na jakie dodatkowe koszta jestem narażony w przypadku zakupu mieszkania "na kredyt" a jakich nie ma przy zakupie za gotówkę? W kalkulatorach często te koszty są pomijane.
  • 14
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@prezesik18: przede wszystkim zwróć uwagę na jedną rzecz stosunek raty kapitałowej do odsetkowej.
Bo Napewno się okaże że po roku wpłaciłeś do banku 20kzl a kapitał do spłacenia zmniejszył się o 3 kzl.

A druga rzecz to ubezpieczenie która jest potrzebne dopóki nie będzie wpisu w księdze wieczystej.
Trzecia rzecz to twój czas bo najpierw musisz iść do kw żeby wpisać a potem żeby wypisać z księgi.
Co wydaje się proste
@prezesik18: jeśli faktycznie chcesz spłacać kredyt 5 lat i brakuje Ci raptem 50tys, to moze szkoda zachodu aby uzyskać hipoteke.
Gotówkę na dobrych warunkach możesz w 1-2 dni uzyskać - jak cos zapraszam, zajmuje sie kredytami zawodowo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
No właśnie skończyłem rozmawiać z Alior bankiem - kredyt gotówkowy oprocentowanie 7,19%, prowizja 3,5%, okres kredytowania 4lata. Ogólnie całkowity koszt pożyczki wynosi 19% pożyczonej kwoty.
Wg kalkulatora kredytu hipotecznego, pożyczając w Santander na 5lat 50tys, do oddania wychodzi 54200zl. Jakie dodatkowe koszta muszę liczyć które nie są ujęte w kalkulatorach? Wycena nieruchomości 450zl. Wpis hipoteki do księgi(a są 2 księgi wieczyste) jest płatny osobno 2x 200zl, za 5lat wykreślenie banku z hipoteki 2x100zl. Są jeszcze inne koszta? Ubezpieczenie nieruchomości tak czy siak będę wykupowal.
Jeśli chodzi o czas, to nie ma dla nas znacznia. Czas na ogarnięcie kredytu mamy do końca lutego. Wprowadzamy się do mieszkania dopiero w maju. Nieruchomość z rynku wtórnego.
jeśli chodzi o kredyt hipoteczny to jedynie Alior Bank i Santander byłby w stanie "zabezpieczyć" się na tym mieszkaniu.


@prezesik18: Dlaczego? Jaki jest stan prawny nieruchomości?

Jakie dodatkowe koszta muszę liczyć które nie są ujęte w kalkulatorach?


@prezesik18: Koszty związane z kredytem hipotecznym, które nie wystąpią przy kredycie gotówkowym to wycena nieruchomości, wpis w dziale IV KW, wykreślenie tego wpisu po spłacie zobowiązania, ubezpieczenie nieruchomości wymagane przez cały okres kredytu
@marcpol: mieszkanie w bloku z własną KW, do budynku jest zrobiona dobudówka na dwóch działkach które mają jedną księgę wieczystą. Dobudówka nie jest ujawniona w KW - tylko Alior i Santander zgodził się zabezpieczyć na tej nieruchomości.
@marcpol: mieszkanie w bloku z własną KW, do budynku jest zrobiona dobudówka na dwóch działkach które mają jedną księgę wieczystą. Dobudówka nie jest ujawniona w KW - tylko Alior i Santander zgodził się zabezpieczyć na tej nieruchomości.


@prezesik18: W jakich dokumentach znajdują się informacje o dobudówce?
Nie ma informacji zawartych na temat dobudówki w żadnej księdze wieczystej. Jest widoczna na mapce geodezyjnej, jest projekt budowlany, jest pozwolenie na użytkowanie.
Wszystko wskazuje na to że się udało. W odpowiednim dniu zacząłem poszukiwać kredytu - Pani chyba miała normę do wyrobienia. Trafiłem na bardzo zdeterminowaną Panią z Alior Banku która z każdą moją odmową, za jakiś czas miała co raz to lepszą ofertę. Zaczynaliśmy od oprocentowania 7,2% i prowizji 3,5%, następnie 7% i 0%, a skończyliśmy na 5,8% i 0%. Nic więcej nie udało się wycisnąć ( ͡° ͜ʖ ͡°