Wpis z mikrobloga

Powiedzcie mi proszę, czy raytracing faktycznie wart jest swojej ceny?

Przeglądam sobie gameplaye i fakt nie jestem jakimś zapalonym graczem, ale różnica między wersją on, a off nie jest aż tak powalająca jakbym się tego mógł spodziewać. Największa jest widoczna na powierzchniach pokrytych wodą lub lodem, ale mam niejasne wrażenie, że jest to bardziej subtelny dodatek niż cos co znacząco zmieniałoby wrażenia z gry.

Pytam, bo chcę kupić używaną kartę pod 1440p. Nie mam ciśnienia na 60 klatek, bo gram okazjonalnie. Mam wybór między gtx gtx 1660 super oraz rtx 2060. Różnica między tymi kartami to coś koło 15 klatek, tzn. z 45 robi się 60, ale nie jest to dla mnie zmiana aż tak istotna, by to miało jakieś kluczowe znaczenie.

W ogóle zastanawiam się realnie czy monitor 27 cali do pracy programistycznej to nie za duże bydle.

#technologia #pc #raytracing
  • 16
@deathcoder: na 2060 i tak nie pograsz z RT w tej rozdzielczości, to miewa problemy z RTT i DLSS na FHD np. w cyberpunk. jak chcesz raytracing i 1440p to 3070 to rozsądny wybór.

rtx 2060 to nie jest tylko raytracing. ta karta ma coś innego czego nie ma 1660 super: DLSS a w grach które to obsługują ta karta potrafi wtedy prześcignąć albo zrównać się z 5700xt jak tego użyjesz.
@10129: no to DLSS jest już konkretnym argumentem. Ja raczej wątpię bym ustawiał wszystko na ULTRA, bo autentycznie "nie widze różnicy" w sensie takim, że różnica jest tak kosmetyczna, że gdybyś mi postawił dwa obrazki z wersji HIGH i ULTRA nie byłbym w stanie powiedzieć, który lepszy / gorszy. Stąd rozdzielczość 1440p da radę, bo nie mam parcia w górę.

Z tego co czytam DLSS w wersji 2.0 w mechawrior potrafił
@10129: Generalnie z tego co widzę to w Cuberpunku ustawień jest tak dużo, że można sobie niektóre z nich zrobić na low co nie zmienia ogólnego WOW w grze, a mocno zwiększa ilość klatek. Ja do tej pory grałem na tandetnym monitorze 24 cale full hd i zazwyczaj na low ustawiałem cienie, bo miały znikomy wpływ na odbiór rozgrywki. OWSZEM zmniejszała się ich szczegółowość, ale nie zmieniał to ogólengo wrażenia z
@10129: Jedno mnie tylko zastanawia. Czy różnica między monitorem (w tej samej technologii LEDowej) 24 cale 1080p, a 27 cali 1440p będzie jakoś znacząca... mam co do tego trochę wątpliwości.
@deathcoder: w pracy nie wiem, nie powiem Ci. wiesz co, do pracy bym rozważył kupienie drugiego, taniego monitora z matryca ips. choćby poleasingowego.
a do grania 24 cale lepszej jakości FHD. i masz większą przestrzeń roboczą wtedy i mniejsze wymagania w grach. ¯\_(ツ)_/¯
@deathcoder: nie ma monitora ips o takim czasie reakcji w zasadzie. 10 ms to jest już bardzo szybki IPS.
to co podają to G2G, ten parametr nic nie znaczy. w ogóle. ma być całkowity. jaki model konkretnie tego acera?
@10129: Ten który podałeś też ma 144 Hz, a jest droższy :)

A 144Hz wbrew ogólnemu mniemaniu robi różnicę, ale nie w kontekście ilości klatek ale gładkości samego obrazu. Inaczej się na to patrzy - wiem bo testowałem. Nawet jeśli gra geenruje Ci 50 klatek, to będzie to inaczej odbierane na 60hz a iinaczej na 144
@10129: No ja muszę trochę mierzyć siły na zamiary :) Szukam często z drugiej ręki

Dysk m2 500 zł
Zasilacz 350
Chłodzenie 150
Procesor 500
RAM 16GB - 350
Karta graficzna - 1500 - 1700
Monitor - 1400
Obudowa - 200

To razem daje 4950 a to i tak nie jest topowy sprzęt, wiec muszę mierzyć trochę siły na zamiary :P wiesz jak jest

Ale za to posłuży długo. Ja nie