Wpis z mikrobloga

Mirki. Dziś w ramach #pasywnyinwestor dokonałem zakupu ETF.
Padło na: iShares S&P 500 Information Technology Sector UCITS ETF (IUIT.UK)
Przejrzeć go można na wykazie (ISIN IE00B3WJKG14)
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1PD_OHTK8z06CF9wG2TEyc0NvNd8DEYceDeI1A_hGAB0/edit#gid=356336277

Dlaczego?
1) waluta bazowa USD
2) Rezydencja podatkowa Irlandia
https://inwestomat.eu/jak-rozliczyc-podatek-z-etf/ tu szczegóły dlaczego to istotne
3) typ akumulacyjny
4) 0,15% opłaty za zarządzanie
5) Inwestuje w technologiczne spółki z SP500

Efekt będzie tego taki, że bezpośrednio nie otrzymam dywidend od spółek, ale fundusz sam je zreinwestuje zwiększając przy tym wartość bazową jednostki ETF. Poprzez rezydencje w Irlandii zapłacę podatek raz w w USA i zrobi to w moim imieniu fundusz zarządzający. Pozostałe podatki nie zachodzą.

Na moim koncie #ikze w #bossa mam najbiedniejszy pakiet do podglądu przez co widać tylko ceny otwarcia. Nie widzę ASK/BID ani taśmy itp. Zakupy zrobiłem w taki sposób, że przejrzałem jaka jest wycena ETF na bloomberg / stooqu i podałem ciut wyższą cenę przy zakupie z limitem 16.32. Przy zakupie wybrało cenę 16.28 bo po takiej cenie prawd. animator miał w tej chwili wystawioną cenę za tego ETF. Pobrana została opłata 3,39 USD za tę transakcję.
Kwota startowa to był limit IKZE za 2020 rok czyli 6272,40 zł
Najbliższe podliczenie wyników 4 stycznia 2021 roku (pierwszy poniedziałek miesiąca).
Czas realizacji planu - 36 miesięcy. W każdym roku będę dorzucał limit IKZE i zmieniał PLN na EUR/USD inwestując w ETF.
W trakcie realizacji dopuszczam modyfikacje założonego planu, ale nie będę z niego rezygnował.
Po 3 latach zdecyduje czy iść dalej. Założony horyzont czasu inwestycji - 20 lat.

#pociagdozyskow #gielda #inwestowanie #pieniadze #oszczedzanie #ike #ikze #pasywnyinwestor #dolar #emerytura
szcz33pan - Mirki. Dziś w ramach #pasywnyinwestor dokonałem zakupu ETF.
Padło na: iS...

źródło: comment_1608720974O3ZtLs3nqOaqPKl8yvmnI6.jpg

Pobierz
  • 30
@szcz33pan: Nie rozumiem po co zamieniales PLN na USD, zeby pozniej kupic za wszystko ETF w walucie USD. Wymiana w zleceniu jest automatyczna i bez prowizji (tzn. placisz prowizje za kupno, a nie przewalutowanie).

PS.
Promocja na 3 darmowe wymiany waluty w IKZE bedzie przedluzona na kolejny rok (informacja od pracownika bossy) wiec to dobra nowina.
@LeonMoczydupa: Nie ma czegoś takiego jak możesz polecić, jedne tracą drugie zyskują. Grunt to dobrze zdywersyfikowany portfel. Mój portfel zrobił w tym roku około 25%, ale najgorszy ETF spadł też coś w tych granicach. Ja mam dywersyfikację geograficzna 60% rynki rozwinięte, 40% wschodzące - 55% kapitał, 5% złoto, 40% branżowe (wybierane żeby spółki mi się nie powtarzały z pierwsza pulą). Tam gdzie mam parasole podatkowe biorę dywidendy wypłacane i sam reinwestuje,
@szcz33pan: taki quality content to ja szanuję!
Założyłem IKZE w Bossie i straszny chaos tam panuje na tym portalu. Nie masz może jakiejś instrukcji do niego? (gdzie co jest?)
Wpłaciłem pieniądze na otwarte IKZE (numer konta podany z lewej strony na dole małymi cyframi pod hasłem "Akcje -> IKZE", w swoim portfelu są one zaksięgowane/oznaczone jako "Konto zwykłe:" i "Razem środki pieniężne na kupno:"

Czy te pieniądze na pewno są na
@szcz33pan: dzięki. Pisz więcej bo mało jest wartościowych wpisów tu na mirko ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, wpłaciłem tegoroczny limit i w dalszym ciągu myślę co za to nabyć.. decyzji pewnie do jutra nie podejmę. Pytanie, czy jeśli te pieniądze przeleżą sobie na tym koncie do 2021 r. to czy na pewno będę mógł je odliczyć od podatku dochodowego za 2021 r.? Czy
Nie rozumiem po co zamieniales PLN na USD, zeby pozniej kupic za wszystko ETF w walucie USD. Wymiana w zleceniu jest automatyczna i bez prowizji (tzn. placisz prowizje za kupno, a nie przewalutowanie).


@kliperjk: @szcz33pan: planuje zakup ETF w ramach IKE i tak się zastanawiam właśnie nad tą wymianą walutową. ETF który chce kupić jest notowany w EUR, ale i tak głównie inwestuje na rynku gdzie USD. Jest sens robić