Wpis z mikrobloga

Czyimi jesteśmy potomkami wg Biblii?

Kilka dni temu dodano wpis poruszający ciekawy temat: jak kształtuje się genealogia ludzkości przy założeniu, że Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi? Czyim potomkiem jest Chrystus?

Pismo niestety nie udziela klarownej odpowiedzi, choć pomaga odnaleźć przydatne wskazówki. Chrystus jest potomkiem Seta, a więc trzeciego syna Adama i Ewy, o czym mówi ew. wg św. Mateusza. Set wydał na świat Enosa, a potem poszło już z górki. Ogółem Adama i Jezusa dzieli 77 pokoleń, przy czym obrazek ten opiera się na obliczeniach Łukasza, Mateusz podaje ich nieco ponad 40. Nie należy też zapominać, że sam Kain również doczekał się potomstwa.

Biblia jest księgą narodu żydowskiego, ale ten nie wyczerpuje elementów zbioru wszystkich ludzi, jacy wg księgi mieli żyć w tym czasie na Ziemi. Wszak ważną rolę odgrywają w niej Egipcjanie, a sami Izraelici walczą z innymi plemionami np. Amalekitami, blisko z nimi spokrewnionymi. Wg legendy bowiem Amalekici wywodzili od Ezawa, syna Izaaka i Rebeki, starszego brata Jakuba, któremu ten patałach sprzedał pierworództwo za miskę zupy z soczewicy.

Powyższe wyjaśnienie jest raczej mało kontrowersyjne, jest jednak jeszcze drugie, o którym chrześcijanie wspominają niechętnie: kazirodztwo. Wg Pisma niektórzy przodkowie Chrystusa wywodzili się ze związków kazirodczych. Awizowany już Mateusz w księdze I wymienia pięć kobiet pośród przodków Chrystusa: Tamar, Rahab, Rut, Betszebę i Marię. Tamar była winna kazirodztwa, o czym wcześniej znajduje się informacja w Księdze Rodzaju. Przypadek Rut jest nieco inny i nie mniej ciekawy. Jej przodkiem był Moab, który urodził się przez cudzołóstwo Lota z własną córką. Ta historia jest również spisana w Genesis (Rdz 19,30-38):

Lot wyszedł z Soaru i zamieszkał wraz z dwiema swymi córkami w górach, gdyż bał się pozostawać w tym mieście. A gdy mieszkał z dwiema swymi córkami w pieczarze, rzekła starsza do młodszej: «Ojciec nasz wprawdzie już stary, ale nie ma w tej okolicy mężczyzny, który by przyszedł do nas na sposób wszystkim właściwy. Chodź więc, upoimy ojca naszego winem i położymy się z nim, a tak będziemy miały potomstwo z ojca naszego».


Biblia oficjalnie potępia kazirodztwo, ale... kiedy można przymknąć oko, przymyka się oko. Znane mi tłumaczenie tego relatywizmu moralnego chrześcijan odwołuje się do warstwy symbolicznej. Kobiety winne cudzołóstwa, prostytucji lub nieczystego pochodzenia są wybrane przez Chrystusa, by pokazać, że nie tylko dla sprawiedliwych, lecz i dla grzesznych zstąpił on na ziemski padół. Ten symbolizm jednak, jako wyżej, nie dotyczy Rut, lecz reszty pań przywoływanych przez św. Mateusza.

Jeżeli więc możemy powiedzieć coś o tym dlaczego ludzkość miała szansę powiększyć swój stan biologicznego posiadania, to właśnie z tych dwóch przyczyn, tj. wyjątkowości Adama i Ewy, lecz tylko na gruncie piśmiennictwa jednego z wielu ludów ziemskich oraz dzięki kazirodztwu. Swoją drogą, najwyżej plusowany w tamtym wątku komentarz (ponad 1000 plusów) jest zwykłym fejkiem # o treści:

Po pierwsze - to symboliczne, po drugie w Biblii z tego co wiem jest opisane, że Adam miał chyba 123 dzieci wiec jakoś to było. Ateista here, jak chcecie wyśmiewać katolstwo to nie w tak przedszkolny sposób, proszę


I tu zasadza się potęga Wykopu: informacja wyssana z palca plusowana w kosmos. Agnostyk here, aczkolwiek chyba z lepszą znajomością Pisma niż jego niektórzy obrońcy. Trudno się czepiać, że Adam miał 123 dzieci, skoro nikt tego nigdzie nie napisał, należy jednak pamiętać o tym, że, i tu ponownie Księga Rodzaju:

Gdy Adam miał sto trzydzieści lat, urodził mu się syn, podobny do niego jako jego obraz, i dał mu na imię Set. A po urodzeniu się Seta żył Adam osiemset lat i miał synów oraz córki. Ogólna liczba lat, które Adam przeżył, była dziewięćset trzydzieści. I umarł.


Czy to tak być mogło, niech już każdy oceni w rozumie swoim i serduszku. Dodać należy z kronikarskiego obowiązku, że 930 lat to tylko 39 lat mniej niż żyć miał inny potomek Seta, słynny Matuzalem. Wesołych Świąt.

#biblia #katolicyzm #chrzescijanstwo #bekazateisty
  • 9
Biblia oficjalnie potępia kazirodztwo, ale... kiedy można przymknąć oko, przymyka się oko.


@shadowboxer:
Stosunki płciowe między tak bliskimi krewnymi zostały wyraźnie zabronione gdy Bóg za pośrednictwem Mojżesza nadał prawo narodowi izraelskiemu (Kapłańska 18:9, 17, 24).

Fajny temat.
@Oline: @Poczmistrz_z_Tczewa: Sam sądziłem, że Biblia potępia kazirodztwo głównie w związku z Mojżeszem i Księgą Kapłańską, ale z Genesis (20: 11-13) pochodzi fragment o Abrahamie w Gerarze, który w rozmowie z Abimelekiem przyznaje, że jego żona jest jego siostrą, z którą dzieli wspólnego ojca i że towarzyszy mu z tego powodu poczucie przypału. Bóg musiał co najmniej przyzwalać na kazirodztwo, gdyż z kazirodczego związku Abrahama i Sary pochodzi Izaak. Jak
w rozmowie z Abimelekiem przyznaje, że jego żona jest jego siostrą, z którą dzieli wspólnego ojca i że towarzyszy mu z tego powodu poczucie przypału.

@shadowboxer:
Ja nie widzę tam „przypału” z powodu tego że jego żoną była jego siostra. Martwił się o swoje życie bo nie powiedział całej prawdy:

Rdz 20:11 „Abraham zaś odpowiedział: Powiedziałem sobie: Zaiste, nie ma bojaźni Bożej na tym miejscu i zabiją mnie z powodu