Wpis z mikrobloga

616 + 1 = 617

Tytuł: Nieznośna Lekkość Bytu
Autor: Milan Kundera
Gatunek: Realizm magiczny
Ocena: ★★★★★★★★

nieznośna lekkość bytu” Milana Kundery opowiada historię miłosną czwórki osób, których relacje bym opisał zdaniem „nie powinni żyć ze sobą, nie mogą żyć bez siebie”. Tłem wydarzeń jest inwazja wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację i prześladowania inteligencji, które były tego wydarzenia pochodną, a do której należą nasi bohaterowie.
Po świetnym początku odbiłem się od niej nieco, by przeczytać drugą połowę jednej nocy. Bo właśnie Noc to pora, kiedy książkę Kundery powinno się czytać. Rozbudza ona wrażliwość uczuciową, powoduje większe zrozumienie zagmatwanych relacji, głównie seksualnych, między wszystkimi postaciami. To nie jest lektura dla każdego.
Między perypetiami relacji bohaterów mamy przemyślenia Kundery na temat sensu istnienia, miłości, roli Boga w życiu człowieka, kruchości życia i kiczu wypełniającego tamtejszy CSRS. Muszę przyznać, że każde przebicie czwartej ściany jest trafne, celuje w punkt, wzmaga emocje i nie wybija z rytmu- wręcz nastraja do kolejnych rozdziałów.
Co to znaczy być komuś oddanym? Co oznacza kochać? Czy wierność ma jakikolwiek sens, ma przełożenie na miłość do drugiej osoby, czy jest czymś niezależnym, wyborem ludzi który nie powinien być piętnowany ani podkreślany?
Po lekturze dowiecie się, że bóg i gówno mają ze sobą bardzo wiele wspólnego, choćbyśmy nie wiem jak się przed tym bronili.

#ksiazki #czytajzwykopem #literatura #literaturaczeska #bookchallenge 26/20 #wykopkindleclub

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter
FormalinK - 616 + 1 = 617

Tytuł: Nieznośna Lekkość Bytu
Autor: Milan Kundera
Gatunek...

źródło: comment_1609066529QyQGgTFbxunuEgpAf0u7CF.jpg

Pobierz
  • 10
uwielbiam te książke


@girlsjustwannahavefun: masz z nią jakieś wspomnienie? Dawno ostatnio miałaś z nią kontakt?
Trudno ci się dziwić. Gdyby ludzie, w szczególności kobiety, czytały częściej romanse tego pokroju, nie nabijając kabzy E. L. Jamesopodobnym tworom, świat byłby piękniejszym miejscem. Nie mam na myśli nic mizoginistycznego, po prostu te książki robią krzywdę kobietom które z natury jak wszyscy są dobre i wrażliwe.
@FormalinK: czytałam ją dwa razy, w zasadzie pod rząd. W tym roku jakoś na początku. Mocno mnie uderzyła, dlatego zdecydowałam się przeczytać drugi raz. Ale też uważam, że nie jest to łatwa książka, nie jest napisana łatwym językiem więc może wielu osobom trudno się przez nią przebić. Na szczęście nie czytam żadnych romansideł, Greya przeczytałam żeby moc profesjonalnie to krytykować.
@FormalinK: Cumplu a nie widziałeś może takiej legit listy 100 książek które trzeba przeczytać przed śmiercią czy coś? pełno tęgo ale szukam jakiejś dobrej
@Rain_: nie ma taka lista większego sensu. Możesz, jeśli już koniecznie chcesz mniej więcej nakierować się co warto przeczytać, kilkoma listami z których ja brałem pisarzy. I o to jest lista norweskiego klubu książki,
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/100_najlepszych_ksi%C4%85%C5%BCek_Norweskiego_Klubu_Ksi%C4%85%C5%BCki
Bardziej fabularne

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/100_ksi%C4%85%C5%BCek_XX_wieku_wed%C5%82ug_Le_Monde

Z Le monde pamiętam że od razu wziąłem się za Obcego Camusa który jest arcydziełem imo i nie żałowałem kierowania się lista. Co do norweskiej - głównie trend autorów imo.