Wpis z mikrobloga

Czy mamy na wykopie jakichś specjalistów #ortopeda #ortopedia ?

Mam Chondromalacje rzepki 4 stopnia w jednym kolanie. Wybadane na RM.
Wszytsko zaczęło się od upadku na nartach i skręceniu kolana w styczniu zeszłego roku.

Kolano jest całkiem w porządku, mogę robić przysiady, po schodach chodzę normalnie. Czasem coś lekko chrząknie ale odkąd biorę Arthcyl jest dużo lepiej.
Na operację obecnie nie mam szans, lekarz powiedział że są takie kolejki że narazie mam sobie tak żyć i w przeciągu najbliższych 20 lat myśleć o tym.

Moje pytanie:

Czy mogę w tym roku myśleć o nartach albo o snowboardzie?
I również pytanie do #snowboard
Czy dobrze myślę, że na snowboardzie kolana nie są tak obciążone jak na nartach?
  • 17
@merkes232: Co do operacji - szukaj prywatnie ortopedy i konkretnego szpitala w którym ten ortopeda robi zabiegi. Na wiosnę było tak, że szpitale szukały na siłę pacjentów bo nikt nie chciał przyjść na operację.

Chondromalacja 4 stopnia to już katastrofa. Jakie leczenie Ci zaproponowali?
@Andrews66 Zaproponowali mi brać Arthryl przez 6 miesięcy i do kontroli, to całe leczenie.

W internecie wszędzie czytam że 4 stopień to już koniecznie operacja, a ortopeda powiedział, że narazie mam o tym nie myśleć, aczkolwiek w ciągu najbliższych 10-20 lat mam się szykować na stół..
A jak robisz przysiad to chrząka Ci w kolanie?


@merkes232: Mi to przy każdym ruchu :D Cały czas coś tam strzela, przy wyproście prawego z którym jest gorzej jak by ktoś tam skorupki jajka tłukł. Tylko, że mnie to w sumie nie boli już miałem zastrzyk z cingalu , potem wzmocniłem te wszystkie mięśnie co kazali + rollowanie. Jak jeżdżę rowerem to w słuchawkach, żeby nie irytowało mnie przeskakiwanie kolan (
@wredny_barteK
Właśnie to mnie zastanawia.
Jeszcze pół roku temu nie mogłem zginąć kolenanem.

Dzisiaj mam pełen komfort, na początku, czułem taki taki dyskomfort i chrząkanie w kolanie.

Ale teraz po arthrylu jest całkiem spoko.
Mega mnie korcie żeby spróbować snowboardu
arthryl


@merkes232: W jakiej postaci to przyjmujesz? Mi po zastrzyku z cingalu też zajebiście chodziły kolana jak by ktoś wlał świeży olej i zero dyskomfortu. Obecnie nic nie łykam (jeszcze structum brałem), i jedynie mam taki dyskomfort w stawie ale ogólnie działają.

Jeżeli byś próbował to zdecydowanie snowboard > narty, i ochraniczae na kolana i tyle. Początki są strasznie #!$%@? dla tyłka i kolan.
@wredny_barteK Arthryl w proszku rozpuszcalnym w wodzie. Mam mega chcicę na narty, ale wydaje mi się właśnie że na snowboardzie mniej kolana w dupę dostają. Dlatego chcę spróbować w tym roku. Pomimo wszelkich opinii
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@merkes232: poleciłbym w takim razie dodatkowo ochroniarze na kolana, np. takie z Decathlonu. Ja w zeszłym sezonie mocno sobie obiłem kolano na desce i teraz, żeby zmniejszyć ryzyko to je kupiłem. Po pierwszych testach przy lekkim upadku nie czułem totalnie nic, więc polecam.

Btw. Czy to Twoje schorzenie wyszło dopiero na rezonansie czy po samym USG lekarz już widział, że coś jest nie tak?
@MannaR
Najpierw byłem na USG prywatnie, to z USG podejrzewano uszkodzone więzadła krzyżowe, ale nie mogli tego potwierdzić bo za mało było widać.

Na rezonansie wyszło, że wszytskie więzadła ok, ale rzepka po #!$%@?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@merkes232: Ok, dzięki, bo u mnie po tym upadku kolana dochodziły mi przez jakieś 3 miesiące, ale robili mi USG i powiedzieli, że wszystko ok i żadnych zmian nie ma. Szczególnie jeśli chodziło o rzepkę
@merkes232: Ok, dzięki, bo u mnie po tym upadku kolana dochodziły mi przez jakieś 3 miesiące, ale robili mi USG i powiedzieli, że wszystko ok i żadnych zmian nie ma. Szczególnie jeśli chodziło o rzepkę


@MannaR: Na RTG też ci wyjdzie czy już jest rozmiękczona, albo czy są ubytki ale mri lepsze.