Wpis z mikrobloga

hej #dzicyzapylacze
Pewnie zastanawiacie się, co widzicie na zdjęciu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dzisiaj zapraszam Was na spotkanie z żywicówką osowatą - kolejną dziką pszczołą (22/450). Co w niej jest ciekawego? Z pewnością niebanalny wygląd, ale chyba najbardziej interesujący jest sposób budowania przez nią gniazda. Jest ono charakterystyczne, bo tworzone z żywicy i przyczepiane do różnych powierzchni. Gniazdo takie trudno znaleźć, bo ma zaledwie 1 centymetr. Ale mnie się udało! :)) Co mnie niezmiernie cieszy.
Całość artykułu tutaj: https://dzicyzapylacze.pl/anthidiellum-strigatum-zywicowka-osowata/
A w komentarzach, jak zawsze, skrót.

Do tej pory poznaliśmy takie dzikie pszczoły, jak:
1. Pszczolinka pospolita (Andrena flavipes) - jedna z pierwszych wiosennych pszczół. Bardzo podobna z wyglądu do pszczoły miodnej
2. Koczownica lucernówka (Nomada fucata) – kleptopasożyt pszczolinki pospolitej. Dzika pszczoła, która nie buduje sama gniazd, tylko podrzuca swoje jajka innej pszczole
3. Lepiarka wiosenna (Colletes cunicularius) - pszczoła wiosenna żyjąca w dużych skupiskach
4. Nęczyn lepiarkowiec (Sphecodes albilabris) - pszczoła-kukułka podrzucająca jaja lepiarce wiosennej
5. [Samotka czerwonawa (Hylaeus variegatus)(http://dzicyzapylacze.pl/hylaeus-variegatus-samotka-czerwonawa/) - łysa pszczoła z maską
6. Dasypoda hirtipes (obrostka letnia) - pszczoła z włochatymi portkami
7. Nożycówka świerzbnicówka (Chelostoma rapunculi) - pszczoła zamykająca gniazdo kamyczkami
8. Ścieska niedopaska (Coelioxys inermis) - pszczoła kukułka podrzucająca jajka miesierkom
9. Murarka żmijowcowa (Hoplitis adunca) - pszczoła związana ze żmijowcami
10. Murarka makowa (Hoplitis papaveris) - pszczoła wykładająca gniazdo płatkami maku
11. Miesierka niedopaska (Megachile versicolor) - pszczoła wykładająca gniazdo kawałkami liści
12. Miesierka różówka (Megachile centuncularis) - pszczoła wykładająca gniazdo kawałkami liści
13. Murarka muszlówka (Osmia aurulenta) - pszczoła budująca gniazda w muszlach
14. Ceratina cyanea (rożyca błękitnawa) - pszczoła zakładająca gniazda w złamanych łodygach
15. Mamrzyca północna (Epeolus variegatus) - pszczoła kukułka podrzucająca swoje jajka do gniazd innych pszczół (lepiarek)
16, 17. Porobnica wiosenna (Anthophora plumipes) - puchata pszczoła podobna do trzmiela i jej kleptopasozyt brzęczka porobnicówka (Melecta albifrons).
18. Miesierka długowłosa (Megachile circumcincta) - pszczoła zakładająca gniazda w ziemi i wyściełająca je kawałkami wyciętych samodzielnie liści.
19. Murarka jastrzębcowa (Hoplitis leucomelana) - mała pszczoła zakładająca gniazdo w łodygach. Zamyka je samodzielnie wycinaną papką roślinną.
20. Murarka nakamionka (Hoplitis anthocopoides) - pszczoła budująca gniazda przylepiając je do głazów.
21. Murarka rzepakowa (Osmia brevicornis) - pszczoła zamykająca gniazda papką roślinną.

M.....e - hej #dzicyzapylacze 
Pewnie zastanawiacie się, co widzicie na zdjęciu ( ͡°...

źródło: comment_16092440753gVYdjnaxdNvumQYmfmyoM.jpg

Pobierz
  • 29
Etapy budowania gniazd przebiegają następująco:

1. Żywicówka zbiera żywicę i buduje komórkę lęgową otwartą od dołu.
2. Pszczoła zaopatruje gniazdo w pyłek i nektar. Wchodzi głową do przodu i wypluwa nektar, a następnie wkłada do otworu odwłok i strząsa ze szczoteczki pyłek. Zaopatrzenie gniazda wypełnia górną część komórki lęgowej. Jest ono dość zwięzłe, dzięki czemu nie wypływa na zewnątrz.
3. Samica składa jajo i zamyka komórkę już bez przynoszenia żywicy, wykorzystując materiał,
M.....e - Etapy budowania gniazd przebiegają następująco:

1. Żywicówka zbiera żywi...

źródło: comment_1609244523wpF0ZOnJZP8sH48FbhVFxn.jpg

Pobierz
Wśród pasożytów gniazdowych wymienia się szmeronię makatkówkę (Stelis signata), która również jest dziką pszczołą z rodziny miesierkowatych, jednak nie posiada szczoteczki brzusznej. Wynika to z tego, że jest kleptopasożytem podrzucającym jaja do komór lęgowych żywicówki osowatej i makatek. Niestety nie udało mi się jej jeszcze spotkać i nie posiadam zdjęcia.
Natomiast udało mi się spotkać inego pasozyta gniazdowego żywicówki - Osarka murarkowego (Leukospis dorsigera), o którym pisałam już wcześniej: https://dzicyzapylacze.pl/leucospis-dorsigera-osarek-murarkowy-zadziwiajacy-cudak/
M.....e - Wśród pasożytów gniazdowych wymienia się szmeronię makatkówkę (Stelis signa...

źródło: comment_1609244544eLp13l8UsWuOcgQQvGlE6X.jpg

Pobierz
Jeżeli chcemy zaprosić żywicówkę do swojego ogrodu zadbajmy o obecność komonicy. To piękna roślina, z którą związanych jest wiele gatunków dzikich pszczół. O komonicy pisała @Tulkandra: https://dzicyzapylacze.pl/komonica-zwyczajna-lotus-corniculatus-l/ Polecam tę roślinę, bo wyglada cudnie, a będzie nas cieszyć tez dodatkowymi atrakcjami w postaci odwiedzających ją dzikich zapylaczy :))
M.....e - Jeżeli chcemy zaprosić żywicówkę do swojego ogrodu zadbajmy o obecność komo...

źródło: comment_1609244579uDxjZWYWb1HhQjLXZiFnkm.jpg

Pobierz
@Matiis: Ta różnorodność bardzo cieszy :)) Z pewnością duży wpływ na pogorszenie warunków naszych pszczół mają monokultury - rolnictwo wielkoobszarowe, brak miedz. A pszczoły samotne, to krótkodystansowcy. Ich przeciętny zakres lotu to ok. 150 m.
Ale żeby nie było tak smutno, to powiem, że odkrywane są także nowe gatunki. W tym roku znaleziono przynajmniej cztery nowe ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Do pewnego czasu interesowałam się tylko trzmielami. Ale wtedy wkroczyła @Megachilidae cała na biało. I rozpoczęła się przygoda z pszczołami dziko żyjącymi. Ale już nie tylko trzmielami.

Wedle wskazówek zaczęłam przygotowywać różnorodne pomoce gniazdowe. Poniżej stosik kamieni. Może na niej pobuduje swoje gniazda np. Murarka nakamionka (Hoplitis anthocopoides) - pszczoła budująca gniazda przylepiając je do głazów. Generalnie takie głazowiska sprzyjają rożnym owadom.

Mój kręgosłup po przytarganiu tych wszystkich kamlotów ma kilka slow
T.....a - Do pewnego czasu interesowałam się tylko trzmielami. Ale wtedy wkroczyła @M...

źródło: comment_1609247742I3gLTBcRhcDvZwJ9XKDcRH.jpg

Pobierz
@kurczok: Dzięki. Uzupełniłam. Tak: "nad ziemią".
Gniazdo prezentowane na zdjęciu mijałam wielokrotnie podczas spacerów i, chociaż wiedziałam jak wygląda gniazdo żywicówki, nie zwracałam na nie uwagi. Było umieszczone na kamieniu 20 cm nad ziemią. Dopiero, gdy schylałam się do gniazda w ziemi, zwróciłam uwagę na to, co było przylepione do kamienia. Gniazdo jest maleńkie. Zdjęcie zakłamuje jego rozmiar.
Myślę że, by znaleźć gniazdo przyczepione do łodygi, trzeba być niesamowitym szczęściarzem i